Ege denizi derin deniz balıklarının taksonomik konumu ve biyolojik özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 20226
- Danışmanlar: PROF.DR. SAVAŞ MATER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
VI ÖZET Ege Denizi'nde yaşayan derin deniz balıklarının taksonomisi ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada: 2 klasis, 9 ordo, 9 subordo, 21 familya, 4 subfamilya ve 32 cinse ait toplam 33 tür ele geçirilmiştir. Çalışma R/V.K.Piri Reis Araştırma gemisiyle toplam 17 istasyonda yürütülmüş, pelajik balık örnekleri 260 cm çapında 6 ila 12 mm göz açıklığında ağ ile donatılmış orjinal bir kepçe; bentik balık örnekleri ise 210 cm ağız açıklığı ve 75 cm yüksekliğe sahip 12 mm göz açıklığında ağ ile donatılmış bim-trol ile toplanmıştır. Denizden çıkan türler önce tatlı su ile yıkanmış daha sonra %70'lik alkol yada %4'lük formaldehit solüsyonunda muhafaza edilmiş; örneklerde renk kayıtları tesbit işleminden önce gerçekleştirilmiş ve morfometrik karakterlerin ölçümünde 0,05 mm hassasiyetli kumpas kullanılmıştır. Metin içerisinde her bir türe ait sinonimler, morfometrik ve meristik karakterler ile ayrıntılı şekiller; metnin sonunda ise türlerin orjinal fotoğrafları verilmiştir. Daha önce Mater, Kaya ve Benli (1988) tarafından sadece Gökova Körfezi'nden rapor edilen Gadiculus argenteus argenteus, Micromesistus poutassou, Phycis blennoides, Hymenocephalus italicus, Nezumia sclerorhynchus, Hoplostethus mediterraneus, Capros aper, Lesueurigobius friesii ve Lepidorhombus boscii gibi türlerin tamamı ele geçirilmiş; ayrıca Argyropelecus hemigymnus, Vinciguerra attenuaia, Batipterois mediterraneus, Myctophum punctatum, Ceratoscopelus maderensis, Diaphus holti, Lobianchia gemellari, Trachyrhynchus trachyrhynchus ve Epigonus telescopus gibi türler Türkiye denizleri için ilk kez bu çalışmada tanımlanmış; B. mediterraneus türü ise Ege Denizi için ilk kez rapor edilmiştir. Ege Denizi'nin batiyal ve batipelajik bölgelerinde yaşıyan balıkları üzerinde Türkiye'de yapılmış çalışmaların tamamı ile, Ege'nin Uluslararası sularda yapılmış çalışmaların önemli bir kısmı gözden geçirilmiş ; sonuçlar, karşılaştırılmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY A total of 33 species belonging to 32 genera, 4 subfamilies, 21 families, 9 suborders, 9 orders and 2 classes were obtained in this investigation on the taxonomy and biological characteristics of Aegean deep-sea fishes. The investigation was carried-on in a total of 16 stations by means of the research vessel; K.Piri Reis, pelagic fish samples were collected with an original ring-net of 260 cm diameters and 6-12 mm mesh size; benthic fish samples were collected by means of a 210 cm wide beam-trawl with a height of 75 cms and a mesh-size of 12 mms. The obtained samples were first washed with fresh water, then preserved either in 70 % ethanol or in 4 % formaldehyde solution. Coloration characteristics were recorded before preservation and the morphometrical measurements were taken with a dial-caliper of 0.05 mm accuracy. Sinonyms, meristic and morphometric characteristics together with detailed drawings of each species are given in the text; while original photograps are given after the text. The whole of the species: Gadiculus argenteus argenteus, Micromesistus poutassou, Phycis blennoides, Hymenocephalus italicus, Nezumia sclerorhynchus, Hoplostethus mediterraneus, Capros aper, Lesueurigobius friesii and Lepidorhombus boscii were obtained from our stations, which were formerly recorded only from the bay of Gökova (Mater, Kaya and Benli.1988), while the presence of species such as Argyropelecus hemigymnus, Vinciguerra attenuata, Batipterois mediterraneus, Myctophum punctatum, Ceratoscopelus maderensis, Diaphus holti, Lobianchia gemellari, Trachyrhynchus trachyrhynchus and Epigonus telescopus are established for the first time from Turkish seas. B.mediterraneus is the first record from the Aegean Sea. All of the investigations made in Turkey on the fish living in the bathyai and bathypelagic regions of the Aegean Sea; together with the majority of the studies conducted in the international waters of the Aegean Sea were investigated, then our results are compared and discussed.