İzmir Körfezi'nde ölçülen akıntıların ve su seviyelerinin istatistik analizi
  1. Tez No: 20225
  2. Yazar: TAYFUN ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AKYARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ER, T. (1991):“îznur Körfezi ' nde ölçülen Akıntıların ve Su Seviyelerinin istatistik Analizi”. izmir, Dokuz Eylül üniversitesi, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi (Yöneten: Prof. Dr. Adnan AKYARLI) 89s. ÖZET Bu çalışmada, Dokuz Eylül üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü tarafından yürütülen“ izmir Körfezi Deniz Araştırmaları ”projesi kapsamında yer alan“ Hidrodinamik Etüdler ”ait bölümü ve“ izmir Körfezi Su Hareketleri ”isimli araştırma projesi kapsamında yapılan deniz ölçümlerinin bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Yukarıda belirtilen projeler kapsamında:“ Kıs Dönemi ”olarak nitelendirilen Aralık 1987-Ocak 1988 zamanlarında ve“ Yaz Dönemi ”olarak nitelendirilen Temmuz-Ağustos 1988 tarihlerinde, izmir Körfezi 'ndeki istasyonlarda yapılan uzun ve kısa süreli akıntı ölçümleriyle, deniz suyu.fiziksel parametreleri ölçümleri; ayrıca Eski Foça, Karşıyaka ve Karaburun mevkiilerinde yapılan seviye ölçümleri değerleri analiz edilmiştir. Akıntı ve seviye ölçüm değerleri bir zaman serisi olarak tanımlanarak, temel istatistiksel karakteristikleri hesaplanmış; frekans tabloları oluşturulmuş ve grafik analizleri yapılarak spektral analiz yöntemiyle periyodisiteleri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, îzmir Körfezi 'ndeki akıntıların büyük ölçüde seviye değişimleri ve rüzgarlar tarafından yaratıldığını göstermektedir. Aynı istasyonda farklı derinliklerdeki akıntıölçerlerde kaydedilen verilerin - yüzeydeki akıntıların biraz farklı olması dışında- hızlarında ve yönlerinde büyük benzerliklerin görülmesi, izmir Körfezi girişinde bir hidrodinamik arayüzeyin bulunmadığını göstermiştir. Spektral analiz sonuçları, deniz seviyelerinde günlük ve yarı günlük periyodisitelerin, akıntılarda ise daha yüksek periyodisitilerin (E. 5 - 5 günlük gibi) varlığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ER, T. (1991):“Statistical Analysis of Current and Sea Level Measurements Performed in Izmir Bay”. Izmir, Dokuz Eylül University, Institute of Marine Science & Technology Master Thesis (Supervisor: Prof. Dr. Adnan AKYARLI). p. 89 SUMMARY In this study, data on current and sea level measurements obtained by“Project on Hydrodynamical Studies and Sea Motions in Izmir 3ay”conducted by Institute of Marine Science &= Technology (I.M.S.T) in Dokuz Eylül University, are evaluated. These consist of three different measurements; short and long term current measurements performed in the different stations, which are located at outei - middle-inner bays, measurements of the physical sea water parameters and sea level measurements at Karşıyaka, Foça and Karaburun Locations. The marine studies in this respect are conducted during December 1987 - January 1988 as winter period and June 1988 - August 1988 as summer period. At the beginning of this study, the analysis of time series is used for the data evaluation and they are defined in the time series. Elementary statistical parameters of Izmir Bay for winter - summer periods are calculated and the results are presented in the tabulars and and graphical forms. By using the spectral analysis the periodicity is also searched. According to these results obtained by this study, it can be said that currents in Izmir Bay arises form wind and sea level changes. In any station, data recorded by the currentmeters which are located in different depths, except data near the sea surface show that there are the major similarity in their speeds and directions in the entrance of Izmir Bay, the certain hydrodynamic interface disappear. However, the resuts obtained by the spectral analysis can be expressed that there are semi-diurnal, diurnal periodicity in sea level changes and these periodicities increase respectively 2.5 and 5 days in currents.