Nanoteknolojik yöntemler ile malzemenin yüzey özelliklerinin iyileştirilmesi
Improvement of the surface properties of materials by using nanotechnological techniques
  1. Tez No: 202379
  2. Yazar: İLKER ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Nanoboyutlu yapılara sahip mühendislik malzeme ve sistemlerin üretimi yakın zamanda önemli bir AR-GE konusu haline gelmistir. Nanoboyutlu malzemelerin geleneksel malzemelerden farklı özelliklere sahip olabilecekleri düsünülmektedir. Bu çalısmada da, metalik altlıklar üzerine nanoboyutlu malzemelerin depolanması (kaplaması) konusu çalısılmıstır. Bunun için tasarlanan kimyasal buhar depolama (CVD) sisteminde tungsten oksit tabakaları 304 paslanmaz çelikten yapılan altlıklar üzerine depolanmıs, deney ortamındaki gazların niteligi, uygulanan voltaj degeri ve depolama süresinin oksit tabakaların yapıları ve tane boyutlarına olan etkileri incelenmistir Tabakaların fiziksel ve kimyasal karakterizasyonu enerji dagılım spektrometre dedektörü (EDS) olan bir taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve Xısınları difraktometresi (XRD) kullanılarak yapılmıstır. Tüm deney sartları altında yapılan kaplamaların mikron-altı boyutta tanelere sahip oldukları görülmüstür. Ortam sartları içerisinde oksijen gazı miktarının nanoboyutlu ve düzgün geometrik yapılara sahip kaplamaların olusmasında en önemli etken oldugu gözlemlenmistir. Deneysel sonuçların açıklanması için bir reaktif buharlastırma modeli de önerilmistir.
Özet (Çeviri)
Production of nanosize engineering materials and systems has become an important R&D topic in recent years. It is expected that nanosize materials will have better properties than materials with conventional grain sizes. In this study, production of nanosize deposits over metallic substrates was studied. For this purpose, a chemical vapor deposition (CVD) unit was designed and tungsten oxide particles were deposited over 304 stainless steel substrates. Effects of system parameters such as the nature of the gaseous species, applied voltage and deposition time on the structure and size of the oxide deposits were investigated. A scanning electron microscope (SEM) equipped with an energy dispersive spectroscopic (EDS) detector and an xray diffractometer (XRD) were used for physical and chemical characterization of the deposited layers. Under all experimental conditions, deposits formed had submicron features. Among the system parameters, the amount of oxygen gas was found to have the greatest effect on the size and shape of the deposits. A reactive evaporation model is proposed for the explanation of the experimental results.