Investigation of high and low temperature corrosion behaviour of nickel-base alloys
Nikel esaslı alaşımların yüksek ve düşük sıcaklık davranışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 202380
  2. Yazar: ESRA DOKUMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalısmada, %10'dan (agırlık olarak) fazla refrakter metal Molibden (Mo) içeren iki ticari Ni alasımının düsük (T1000oC) sıcaklık oksidasyon davranısları incelenmistir. Bu amaçla, Hastelloy C-22 ve C-276 alasımlarından hazırlanan numuneler, durgun hava ortamındaki bir fırın içerisinde belli sıcaklıklarda önceden belirlenen sürelerde tutulmustur. Alasımların oksitlenme özellikleri, nicel olarak, numunelerin deney sonrasındaki agırlık degisimleriyle ölçülmüstür. Bunun yanı sıra, geri saçılmıs elektron (BE) detektörü ve enerji dagılım spektroskopuna (EDS) sahip bir taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile X-ısınları difraktometresi (XRD) kullanılarak, deneyler sonrasında numune yüzeylerinde olusan oksit tabakalarının morfolojileri, kimyasal kompozisyonları ve kristal yapıları incelenmistir. Çalısmanın önemli sonuçları sunlardır: Alasımlarda kayda deger miktarlarda bir oksitlenme 1000oC'nin üzerindeki sıcaklıklarda olmustur. Yüzeyde olusan oksit tabakalarının mikroyapı ve kimyasal kompozisyonları benzer olmasına karsın, Mo içerigi daha fazla olan C-276 numunesinin yüzeyinden dökülen oksit tabakaları daha fazladır. Dökülmelerin oldugu oksit bölgelerinin Molibdence daha zengin oldugu gözlemlenmistir. Yüksek sıcaklık deneyleri sonrasında, Mo elementinin, numuneleri barındıran seramik kapların iç yüzeylerinde de saptanması, Mo'nin yüksek sıcaklıklarda buharlasma yoluyla numuneden ayrıldıgını göstermistir. Dolayısıyla, yüzey tabakalarının dökülmesinde alasımın Mo miktarının etkisi oldugu anlasılmıs, bu nedenle yüksek miktarda Mo gibi refrakter metal içeren alasımların yüksek sıcaklık oksitlenme dirençlerinin düsük olacagı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
In this study, both low (T1000oC) oxidation behavior of two commercial Ni alloys containing more than 10% Mo, a refractory metal, is investigated. For this purpose, Hastelloy C-22 ve C-276 alloy samples were exposed to the stagnant air environment of a high temperature furnace for predetermined times. Extent of alloy oxidation was determined from sample mass change measurements while morphologies and chemical compositions of the product oxide scales were investigated with a scanning electron microscope (SEM) equipped with a backscattered electron (BE) detector and an energy dispersive spectroscopy (EDS) detector. A x-ray diffractometer (XRD) was also used to identify the crystalline phases in the scales. Important findings of this study can be summarized as follows: Significant mass changes was observed only at temperatures above 1000oC. Although oxide scales with similar microstructures and chemical compositions formed over both alloy samples, the C-276 alloy sample with the higher Mo content had larger amount of scale spallation. Furthermore, Mo-rich areas were found at scale locations where spallation took place. Detection of Mo over the inner surfaces of the ceramic crucible containing the C-276 sample indicated that Mo was preferentially removed, by evaporation, from the alloy sample during the high temperature tests. This observation suggested that Mo in the alloy affected scale spallation. These results clearly showed that presence of a large amount of refractory elements in an alloy can decrease its oxidation resistance at high temperatures.