Bazı azlakton türevlerinin biçimlenimsel ve kristalografik incelemeleri
Conformational and crystallographic investigations of some azlactone derivatives
  1. Tez No: 202378
  2. Yazar: RESUL SEVİNÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
`4-[(p-N,N-dimetilamino)benziliden]-2-feniloksazol-5-on' ve `2-(3,5-dinitro fenil)-4-(N,Ndimetilaminobenziliden)- 5-oksazolon' bileşiklerinin moleküler ve kristal yapıları tek kristal X-ışını kırınımı yöntemiyle belirlenmiştir. İlk bileşik monoklinik sistemde kristallenmektedir. Yapı I > 2? (I ) koşulunu sağlayan 3166 yansıma kullanılarak direk yöntemlerle çözülmüş ve R=0.047 değerine kadar arıtılmıştır. Bileşiğinin kristal yapısının C?H···O ve C?H···N tipi molekül içi, C?H···O tipi moleküller arası etkileşimlerle kararlı olduğu saptanmıştır. İkinci bileşiğin de kristal sistemi monokliniktir. Yapı I > 2? (I) koşulunu sağlayan 3404 yansıma kullanılarak direk yöntemlerle çözülmüş ve R=0.042 değerine kadar arıtılmıştır. İkinci bileşiğin kristal yapısı ise C?H···N tipi molekül içi,, C?H···O tipi moleküller arası etkileşimlerle kararlı olduğu saptanmıştır. Her iki bileşik de hemen hemen düzlemseldir. Ayrıca bileşiklerin biçimlenimsel analizini yapmak için seçilen torsiyon açıları -180o den 180o ye kadar 10o lik adımlarla değiştirilerek moleküler enerji profilleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlardan, H-bağının oluştuğu açı değerlerinde minimumlar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Molecular and crystal structure of `4-[(p-N,N-dimethylamino)benzylidene]-2-phenyl oxazol-5-one? and `2-(3,5-dinitrophenyl)-4-(N,N-dimethylamino benzylidene)-5- oxazolone? have been determined by single crystal X-ray diffraction study. The first compound is crystallized in the monoclinic system. The structure was solved by direct methods thods and refined to a final R=0.047 for 3166 reflections with I > 2? (I ) . The crystal structure of C18H16N2O2 is stabilized by C?H···O and C?H···N type intra-molecular, C?H···O type inter-molecular interactions. The second compound is crystallized in the monoclinic system. The structure was solved by direct methods and refined to a final R=0.042 for 3404 reflections with I > 2? (I ) . The crystal structure is stabilized by C?H···N type intra-molecular, C?H···O type intermolecular interactions. Both of the compounds are almost planar. In addition; to enlighten the flexibility of the compounds, the selected torsion angles are varied from -180o to 180o in every 10o separately and molecular energy profile is calculated and analyzed. It is concluded that where the profile has minimums, there are intra-molecular weak interactions, such as H-bonding.