Synthesis and characterization of buffer layers and yttrium barium copper oxide superconducting coatings by chemical solution deposition method
Ara katmanların ve itriyum baryum bakır oksit süperiletken filmlerin kimyasal çözelti depozitleme yöntemi ile sentezlenmesi ve karakterizasyonu
- Tez No: 202381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalısmanın amacı, yüksek manyetik alan uygulamaları için metal alkoksit baslangıç malzemeleri kullanılarak YBCO/ara katman/Nikel süperiletken seritlerin kimyasal çözelti çöktürme yöntemleri (CSD) ile üretilmesidir. Bu amaçla ilk olarak, seryum oksit, gadalinyum oksit ve öropiyum oksit ara katmanlar tekstürlenmis nikel altlıklar üzerine sol-jel yöntemi kullanılarak üretilmis, daha sonra ise ara katmanlı nikel altlıklar üzerine YBCO filmler TFA-MOD ve florsuz MOD yöntemleriyle kaplanmıstır. nce film yapısına etki eden çözeltilerinin karakterizasyonu degerlendirmek için kaplama öncesi hazırlanan çözeltilerin bulanıklık, pH degerleri, ıslatabilirligi ve reolojik özellikleri turbidimetre, pH metre, temas açısı gonyometre ve reometre cihazları kullanılarak ölçülmüstür. Uygun ısıl islem rejimini belirlemek ve film üretiminde, ara sıcaklıklardaki ürünlerin kimyasal yapısı ve reaksiyon tiplerini belirlemek için DTA-TG ve FTIR cihazları kullanılmıstır. Üretilen filmlerin faz analizleri X-ısını difraktometresi (XRD) kullanılarak, yüzey morfolojisi incelemeleri ise Enerji Saçılım Spektroskopu ilaveli Taramalı Elektron Mikroskobu SEM/EDS cihazı kullanılarak yapılmıstır. Ara katmanların ve YBCO filmlerin yapısma mukavemetleri kazıma test cihazı ile belirlenmistir. Ara filmlerin kalınlıkları refraktometre ve spektrofotometre cihazları ile ölçülmüstür. Yüksek miktarda tekstürlenmis seryum oksit, gadalinyum oksit ve öropiyum oksit ara katmanların tekstürlenmis nikel seritler üzerine sol-jel yöntemiyle üretildigi, YBCO süperiletken filmlerin ise ara katmanlı nikel seritler üzerine florsuz sol-jel yöntemi kullanılarak basarılı bir sekilde kaplandıgı sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to fabricate YBCO/buffer layers/Ni superconducting tapes by chemical solution deposition (CSD) techniques using metal alkoxide precursors for high magnetic field applications. With this aim, cerium oxide, gadolinium oxide and europium oxide buffer layers were firstly coated on textured nickel tape by sol-gel method, and then YBCO films were prepared on buffered nickel tapes through the TFA-MOD and flourine-free MOD methods. In order to evaluate solution characteristics which affect thin film structure; turbidity, pH values, wettability and rheological properties of the prepared solutions were measured by turbidimeter, pH meter, contact angle goniometer and rheometer machines before coating process. In order to use suitable process regime and to define chemical structure and reaction type of intermediate temperature products, Differential Thermal Analysis-Thermogravimetry (DTA-TG) and Fourier Transform Infrarared (FTIR) devices were used in the film production. Phase identification of the films was performed by using X-Ray Diffraction (XRD) and surface morphology was investigated using Scanning Electron Microscopy with an Energy Dispersive X- ray spectroscopy (IXRF System EDS) system attachment. Adhesion properties of buffer layers and superconducting films were determined by a scratch tester. Thickness measurement of the buffer films were investigated using refractometer and spectrophotometer devices. It was concluded that highly textured cerium oxide, gadolinium oxide and europium oxide buffer layers were fabricated on textured Ni tape by sol-gel technique and YBCO superconducting films successfully were deposited on buffered nickel tape using flourine-free sol-jel method.