Wear and corrosion behaviour of electrochemically deposited bioactive haydroxyapatite coatings on implant materials
İmplant malzeme yüzeylerinde elektrokimyasal olarak çöktürülen biyoaktif hidroksiapatit kaplamaların aşınma ve korozyon davranışları
  1. Tez No: 202382
  2. Yazar: ERHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Metalurji Mühendisliği, Bioengineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kalsiyum fosfat esaslı seramikler biyouyumlu oluslarından dolayı biyomedikal uygulamalarda kemik yerine geçebilen ilgi çekici malzemelerdir. Var olan biyomalzemelerden daha çok gelecek vaat etmeleri, kemik büyümesini tesvik ederek protezlerin daha hızlı tespitini saglamalarındandır. Özellikle hidroksiapatit (HA) [Ca10(PO4)6(OH)2] kemik yerine geçen ve kemik tamir malzemesi olarak bilinen biyoaktif bir malzemedir. HAP kaplamaların hazırlanmasında kullanılan çesitli metotlar arasında Ca ve P tasıyan sıvı elektrolitler kullanılarak yapılan elektrokimyasal çöktürme son yıllarda tüm dikkatleri üzerinde toplamıstır. Bunun nedeni kaplama üretiminde çesitli avantajlara sahip olmasıdır. Düsük islem sıcaklıgı, karmasık sekilli parçalar üzerinde homojen kaplama çöktürme kabiliyeti, çöktürme kalınlıgının kolay kontrolü, bir dereceye kadar yüksek saflık temini gibi unsurlar bu avantajlar arasında sayılabilir. Bu çalısmada; 316 L paslanmaz çeligi üzerinde elektrokimyasal çöktürme yöntemi ile HAP kaplamalar olusturulmustur. Olusturulan kaplamaların asınma ve korozyon davranısları incelenmistir. HAP çökeltilerin karakterizasyonu; taramalı elektron mikroskobu (SEM) enerji dagılım spektrometresi (EDS), X-ısınları difraktometresi (XRD), görüntü analiz sistemi aparatlı optik mikroskop ve FTIR ile gerçeklestirilmistir.
Özet (Çeviri)
Calcium phosphate-based ceramics are attractive materials as bone substitutes in biomedical applications due to their inherent biocompatibility. They promise better properties over existing biomaterials because of their ability to promote intimate bone growth and rapid fixation. In particular, hydroxyapatite (HA) formulated as [Ca10(PO4)6(OH)2] has been recognised as a bioactive material usable as a bone substitute and bone repair material. Among several methods for preparing HA coatings, electrochemical deposition using aqueous electrolyte containing Ca and P bearing has attracted considerable attention for a decade because it is claimed to have a variety of advantages for coating fabrication, such as low process temperature, ability to deposit uniform coatings on bodies of complex shape, easy control of deposit thickness, and achieving high purity to a certain degree. In this thesis, HA coatings on 316 Stainless Steel were formed by using electrochemical deposition technique, and the wear and corrosion behaviour of these coatings were investigated. The HA deposits were characterized using, scanning electron microscopy (SEM) with energy dispersive X-ray microanalysis (EDS), X-ray diffraction (XRD), optical microscope with image analyser and Fourier Transform Infrared spectroscopy (FTIR).