Efficiency and energy losses for combi boilers
Gazlı kombilerde verim ve enerji kayıpları
  1. Tez No: 202389
  2. Yazar: ERDEM KESDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TAVMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışmasında; gazlı kombilerde verimi artırma yöntemleri incelenmiştir. Verim ve enerji kayıpları deneysel çalışmalarla irdelenip; enerji ve ekserji analizi göz önüne alınarak gazlı kombilerin performansı üzerinde çalışılmıştır. Tez çalışması 5 ana bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde gazlı kombilerin genel tanımı ve dünyadaki kullanım alanları verilmiştir. İkinci bölümde; değişik kategorilere göre kombiler sınıflandırılmış ve genel ekipmanları tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde; ilgili standartlara uygun olarak verim ölçüm teknikleri, ayrıntılı yanma denklemleri, kayıpların kaynakları, ekserji analizi ve günümüzde en gelişmiş teknoloji olan yoğuşmalı cihazlar üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölüm; kombilerde verim ve enerji kayıplarıyla ilgili olarak, BOSCH Isıtma Ürünleri San. Tic. A.Ş. Ürün Geliştirme Departmanı laboratuarlarında yapılan deneysel çalışmalar ve bu çalışmaların sonuçlarının değerlendirilmesini içermektedir. Son bölümde; bulunan sonuçlar değerlendirilmiş ve tezin temel amacı sunulmuştur. Ortalama enerji ve ekserji verim değerleri yüzde 91 ve yüzde 13.6 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the potential for efficiency improvement methods for gas-fired combi boilers are investigated. Efficiency and energy losses are experimentally determined, while the performance of a gas-fired combi boiler is evaluated using energy and exergy analysis. This thesis consists of mainly five chapters. In the first chapter, main description and contribution of the gas-fired combi boilers for domestic and commercial in the overall energy balance worldwide are given. The second chapter includes a classification of the combi boilers according to different categories, while main components of room sealed flue combi boiler are briefly explained. In the following chapter, efficiency measurement techniques based on the related standards, detailed combustion equations, exergy analysis and energy loss sources are examined. A brief description of condensing boilers and the state of the technological improvement for these boilers are also presented. The fourth chapter contains experimental studies on efficiency and energy losses, which have been performed at the laboratories of Bosch Heating Systems Research and Development department, in Manisa. In the last chapter; the test results obtained are assessed, while main topics of the thesis are given briefly. Average energy and exergy efficiency values for the combi boilers studied are found to be 91 and 13.6 of percentage, respectively.