Comparison of the methods for constructing point estimates for variance components
Varyans bileşenleri için nokta kestirimlerinin oluşturulmasında kullanılan yöntemlerin karşılaştırılması
- Tez No: 202388
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu arastırmanın amacı, dengeli veriler için tek-yönlü rasgele etkili modelde varyans bilesenleri parametrelerini varyans analizi (ANOVA), en çok olabilirlik (ML) ve kısıtlı en çok olabilirlik (REML) yöntemlerine göre tahmin etmek ve bu kestirim yöntemlerini karsılastırmaktır. Bu çalısmada, Minitab istatistiksel paket programı kullanılarak hazırlanan programlarla 1000 tekrarlı benzetim çalısmaları yapılmıstır. Çalısmada ANOVA, ML ve REML için varyans bilesenleri kestiricileri farklı sayıdaki gözlemler ve düzeyler için hazırlanan benzetim çalısması ile 1000 kez hesaplanmıstır. Sonuçlar karsılastırılıp, bu çalısma için en uygun yöntem arastırılmıstır. Karsılastırmalarda ölçüt olarak kestirimlerin beklenen degerleri ile standart sapmaları göz önüne alınmıstır. Yapılan degerlendirmeler sonucunda, ANOVA ve REML degerlerinin birbirine çok yakın oldugu gözlenmistir. Ayrıca, ANOVA'nın bazen negatif kestirimler verebildigi, REML'nin ise daima negatif olmayan kestirimler verdigi görülmüstür. Buna ragmen, bu iki yöntem için kestirimlerin ortalamaları gerçek degere yakın bulunmustur. Eger ANOVA yöntemi için negatif kestirim durumu göz önünde bulundurulursa, REML'nin uygun bir yöntem oldugu söylenebilir. Ancak ANOVA negatif kestirim vermesine ragmen, gerçek degere yakın sonuçlara sahiptir. ML kestirim yöntemi ise negatif olmayan kestirimler vermis olmasına ragmen, dengeli veriler için gerçek degerden uzak etken varyansının kestirim sonuçlarına sahiptir. Nitekim, etken varyanslarının ANOVA ve REML kestirimleri ML'e göre düzey sayısı olan a'dan daha çok etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this investigation is to estimate the variance components parameters according to the analysis of variance (ANOVA), maximum likelihood (ML) and restricted maximum likelihood (REML) procedures in the one-way random effects model for balanced data, and to compare these estimation methods. In this study, the simulation studies were made by using the programs written in statistical software Minitab. The variance components estimators for ANOVA, ML and REML were calculated 1000 times by simulation made for the different number of observations and of levels; and the results were comparied and the most appropriate method for this study were investigated. The means and the standard deviations of the estimates were considered as the criteria of this comparison. After the evaluation of the results, it was observed that the values of ANOVA and REML were more and more close to each other. Furthermore, it was seen that ANOVA sometimes can give the negative estimates and REML always gives the nonnegative estimates. Though, the means of estimates of these two methods are close the real value. If we keep in mind the negative estimate situation for the ANOVA method, REML can be found appropriate. But although ANOVA gives the negative estimate, it has good results. Although ML estimation method gives the nonnegative estimates, the results of the treatment variance estimate are away from the real value for the balanced data. Likewise, ANOVA and REML estimates of the treatment variances are more influenced than ML about a increases.