Morphological analysis in natural language processing for Turkish language and a new approach for lexicon design
Türkçe için doğal dil işlemede biçim birimsel çözümleme ve sözlük tasarımı için yeni bir yöntem
- Tez No: 202390
- Danışmanlar: PROF. DR. TATYANA YAKHNO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dilbilim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Linguistics
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezin temel motivasyonu girdi olarak metin alan ve bu metinden bir bilgi yapısı oluşturan bir sistem yaratmaktır. Böylece sistem insanların bilgi tabanını taklit edebilecektir. Ek olarak sistem bu bilgi tabanına dair soruları yanıtlayabilecektir. Sistem bir kabuk olarak tasarlanmış olup; sözlük ve biçimbirim kurallarını değiştirip geliştirmeye olanak sağlayan arayüzlerle desteklenmiştir. Böylece kolaylıkla geliştirilebilir ve bir bakış açısından dilden bağımsız bir sistem oluşturulmuştur. Yani bir dil hakkındaki bütün bilgiyi sağlayabilen bir dilbilimci o dile özgü sistemi yaratabilir. Belirtmek gerekir ki; sistem tasarımı eklemeli bir dil temel alınarak yapıldığı için, farklı tipteki bir dilin söz dizim kurallarının işlenebilmesi için bazı yazılımda bazı geliştirmeler gerekebilir.
Özet (Çeviri)
The main motivation of this thesis is creating a system which can get text as input and build a knowledge structure of it. Thus the system will be able to simulate human beings? knowledge base. Additionally the system will be able to answer questions on the knowledge base. The system is designed as a shell and has user interfaces for maintaining and extending lexicon and morphological rules. Thus the system is easily extendible and in one point of view, it is language independent. A linguist capable of supplying all information on the language can develop a system specific for that language. Note that; as the design of the system is done on an agglutinative language, some extensions on the software may be needed for the execution of grammar rules on different types of languages.