Current controlled current conveyors and its applications
Akım kontrollü akım taşıyıcıları ve uygulamaları
- Tez No: 202401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu arastırmada, ilk çesidi olan ilk nesil akım tasıyıcısının bulusundan itibaren tüm akım tasıyıcı çesitleri ve uygulamaları ele alınmıstır ve üzerinde önemle durulan çesidi ise akım kontrollü akım tasıyıcısıdır. Akım kontrollü akım tasıyıcısının en önemli üstünlüğü, parazit direnç ile elektronik ayarlanabilirlik sağlamasıdır. Bu parazit direnç uygulanan bias akımı ile değistirilebilir. Elektronik ayarlanabilirliğin yanısıra, CCCII ; OTA ve opampla karsılastırıldığında daha az güç tüketimi, daha az karmasık yapılar ve daha iyi frekans performansı gibi birçok avantaja sahiptir. Bu avantajlarından dolayı, kesim frekansı, kazancı veya nitelik katsayısına göre kontroledilebilir fonksiyona sahip filtreler, ayarlanabilir frekansı olan osilatör ve kontroledilebilir değere sahip endüktans simülasyonları tasarlanmıstır. Daha sonra önerilen devrelerin simülasyonları PSpice simülasyon programı kullanılarak yapılmıs ve simülasyon sonuçlarıınn teoriyi doğruladığı gözlenmistir. Dizaynları sırasında, minimum sayıda aktif ve pasif eleman kullanmaya özen gösterilmistir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, all types of current conveyors from the invention of the first type, first generation current conveyor, and their applications are discussed and the most emphasized one is current controlled current conveyor. The main variety of the current controlled current conveyor (CCCII) is providing electronic adjustibility by parasitic resistance. This parasitic resistance can be changed by applied bias current. Besides electronic tunability, CCCII has several advantages as less power consumption, less complex structures, and better frequency performance when it is compared with operational transconductance amplifier (OTA) and opamp. Because of its advantages, filters that have controllable functions according to center frequency, gain or quality factor, oscillators with adjustable frequency, and inductance simulations with controllable value are designed. Then, the proposed circuits are simulated by using PSpice simulation program and it is observed that simulation results confirm theory. During the design, it is tried to use minimum number of active and passive components.