Document management system design
Doküman yönetim sistemi tasarımı
- Tez No: 202400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dokümantasyon ve Enformasyon, Computer Engineering and Computer Science and Control, Documentation and Information
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez; döküman kodlama, erisim kontrol mekanizması, içerik havuzu, sorgulama ve indeksleme mekanizması ve is akısı mekanizmalarını içeren bir elektronik döküman yönetim sisteminin iki alt bilesenini kapsamaktadır. Bu iki alt bilesen erisim kontrol ve içerik havuzu kısımlarıdır. Diger alt bilesenler daha ilerki çalısmlarda ele alınacaktır. Erisim kontrol mekanizması konusunda, (Discretionary Access Control) DAC, (Mandatory Access Control) MAC ve onların türevleri olan Lampson, Bell-LaPadula, Biba, Chineese Wall gibi eskiden beri var olan mekanizmalar incelendi. Role Based Access Control System (RBAC) mekanizması incelendi, RBAC ve MAC sistemlerini birlestiren yeni bir erisim kontrol mekanizması tanıtıldı. Yeni önerilen model iyi bilinen ER notasyonunda gösterildi/gerçeklestirildi ve modelin temel fonksiyonları olan rol hiyerarsileri, kısıtlamalar, duyarlılık etiketlerinin isleyisi, algoritmalar ve sql sorguları araclılıgıyla açıklandı. E-R modeli, Oracle veritabanı fiziksel modeline çevirildi ve ?DOCMAN? isimli bir sema altında yaratıldı. Veritabaninin içerigi, ?user_docman_dm_management.DMP? isimli dosyaya aktarildi. Döküman depolama modeli olarak, JSR-170 içerik havuzu modeli incelendi ve bu modeli temel alan XML tabanlı bir çalısma alanı tasarlandı. Bu önerilen yeni modeli gerçeklestiren ?Document Composer? adında bir araç tasarlandı ve tanıtıldı. ?Document Composer? programı için ?doccomposer-install.jar? isimli bir kurulumcu olusturuldu. Sistem birden fazla alt sistemden olustugu için, herbir bölümle ilgili öne sürülen yeni öneriler, ilgili bölümlerin sonunda verilmistir.
Özet (Çeviri)
This thesis covers two sub-components of a digital document management system which consists of document mark-up, access control system, content repository, search/index and workflow components. The two components are access control subsystem and content repository. Remaining sub-systems will be handled in the next researches. As access control sub-system, legacy systems such as (Discretionary Access Control) DAC and (Mandatory Access Control) MAC and their variations such as Lampson, Bell- LaPadula, Biba, Chineese Wall, etc. was examined. Role Based Access Control System (RBAC) was also studied. A new hybrid model of RBAC and MAC has been introduced. The consolidated model was implemented in the well-known entity-relationship(E-R) notation and functions of the model, such as role hierarchies, constraints, sensitivity labels, are explained briefly via algorithms and sql queries. An Oracle database schema named ?DOCMAN? generated from the E-R model. Content of this schema is extracted to a dump file named ?user_docman_dm_management.DMP?. JSR-170 Content Repository Model was examined for repository model of the system and an XML backed workspace model which is based on JSR-170 repository has been introduced. A repository viewer tool named ?Document Composer? which implements the introduced idea was presented. An installer named ?doccomposer-install.jar? is also created for the ?Document Composer? tool. Since the whole system is an integratation of several sub-systems, proposals related to each sub-system was given within it?s own chapter.