Improvement of material requirements planning processes by using problem solving technique: A case in the automotive sector
Malzeme ihtiyaç planlama süreçlerinin problem çözme tekniğini kullanarak iyileştirilmesi: Otomotiv sektöründe bir uygulama
- Tez No: 202442
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİP TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzün rekabetçi pazarlarında, firmalar ayakta kalabilmek için ürünlerini, üretim sistemlerini, süreçlerini ve kendilerini sürekli degistirmek zorundadır. Bu faktörleri degistirerek ve iyilestirerek maliyet, zaman ve çaba tasarrufu saglanır. Bu çalısmanın amacı otomotiv sektöründe bir firmanın malzeme ihtiyaç planlama süreçlerini Problem Çözme Teknigi'ni kullanarak iyilestirmektir. Bu amaç dogrultusunda, klasik tüketime dayalı planlamadan ihtiyaca dayalı planlamaya geçerek paketleme malzemeleri ihtiyaç planlaması prosedürü iyilestirilmistir. Arastırma asamasında, süreç iyilestirme, Pagos veritabanı ve özellikleri, malzeme ihtiyaç planlaması ve SAP R/3 incelenmistir. Aynı zamanda, aktüel malzeme planlama süreçleri ve problemleri SAP-Pagos havuzunda incelenmistir. Bu temel konuları arastırdıktan sonra, isgücünü minimize edecek en uygun iyilestirme türü, akıs diyagramı ve proje yönetimi aracı belirlenmistir. Paketleme ürün agaçlarının depolandıgı veritabanı Pagos güncellenmis ve SAP R/3 MM modülü ile senkronize edilmistir. Proje yönetim aracı Ms Project yoluyla paketleme MRP süreçleri iyilestirilmistir.
Özet (Çeviri)
In today?s competitive markets, firms have to change their products, production systems, processes and themselves continuously in order to survive. By changing and improving these factors, cost, time and effort savings are obtained. The aim of this study is to improve material requirements planning processes of a firm in an automotive industry by using Problem Solving Technique. In the direction of this aim, packaging material requirements planning procedure was improved by passing from classic consumption based planning to requirement planning. Process improvement, Pagos database and specifications, material requirements planning and SAP R/3 were observed in the research stage. At the same time, actual material planning processes and problem of the firm were examined in SAP - Pagos pool. After researching these main subjects, the most convenient improvement type, flow diagram and project management tool that would minimize labor were determined. Pagos database that packaging bill of materials stored was actualized and synchronized with SAP R/3 MM module. By following project management tool MS Project, MRP processes of packaging were improved.