EXPO'ların gelişim süreci ve kentle etkikeşimleri: İzmir EXPO 2015 örneğinde bir inceleme
The development process of EXPO?s and interaction with cities: Case study of İzmir EXPO 2015
  1. Tez No: 202443
  2. Yazar: DENİZ ÖZKELLE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYAT UNVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Dünyanın küresellesmeyle birlikte yasanan hızlı gelisimiyle birlikte yeni teknolojilerin tüm dünyaya tanıtılması ve insan hayatını kolaylastırıcı yeniliklerin hayata geçirilmesinde expo fuarlarının önemi büyüktür. Bu tanıtımın dünya çapında olması gerektigi görüsü ve ülkelerin ortak bir organizasyonda bir araya gelerek fikir alısverisinde bulunması düsüncesinde yola çıkılarak expo fuarları olusmustur. Expo fuarlarının temelini pazaryerleri olusturmaktadır. Temel gereksinimlerin zamanla artması sonucunda pazaryerleri ihtiyaca göre çesitlilik göstermis ve bu çesitlilik sonucunda ?toplum? odaklı teması ile expo fuarı olusmustur. Düzenlenme amacı olarak yok edilen doga, canlılar ve kentsel mekanın düzenlenmesini benimseyen expo fuarları, insanlık açısından yasanılabilir dünya yaratma çerçevesinde geliserek kendi karakteristik özelliginin olusturmustur. Ayrıca expolar kentlerde yarattıgı degisimler açısından önemlidir. Bu nedenle expoların kentsel mekan üzerindeki etkileri baglamında bir çözümleme yapılması gerekliligi ortaya çıkmaktadır. Bu çalısmada Dünya Fuarı/Expo Fuarlarının kentsel tasarım açısından yarattıgı yenilikler, expo fuarı ketsel konum kriterleri ve bu kriterlerin kent yasamındaki önemi incelenmektedir. Özellikle iktidar düsüncesi sonucunda ortaya çıkan Sanayi devrimleri ve 1. ve 2. Dünya Savasları, daha sonrasında Endüstri Devrimi ile yasanan degisimler, expo fuarlarını dogrudan etkileyen olaylar olarak karsımıza çıkmaktadır. Zamanla iktidar düsüncesi ve rekabet ortamının artması sonucunda expo fuarlarını kapitalizm yeniden örgütlenmesinde kırılma noktasında bir araç konumuna gelmistir.
Özet (Çeviri)
Expo fairs carries a vital role for the introduction of new technologies to the world giving chance to the practices of the improvements that simplify human life by the progressive development triggered by globalization. In the belief of this introduction of the new technologies should be performed world wide with the idea that countries can come together in a common organization for the sake of communicating and brainstorming, Expo fairs are formed. The foundation of Expo fairs are the marketplaces.Because of the fact that the main needs increased by the time,the market places have shown varieties accordingly and expo fairs are organized with the focus of ?society? as a result. Expo fairs,which identifies ?the design of the destroyed habitat with natural living creatures and the urban places? as main principle of being published, have constituted their own characteristic feature by developing under the framework of creating a viable world for humanity.Also, Expos are important for the changes they caused in cities.So the neccessity of making a revelation about the effects of expos on urban places has existed. In this study,the newness that expo fairs created in the point of view of urban design,the urban location criterias of expo fairs and the importance of these criterias in urban life is investigated.Especially, 1. Industry Revolutions and 2. World Wars ,which occured at the end of power philosophy, and the changes experienced after the Industry Revolution can be seen as the events which directly affected expo fairs.As a result of increased power philosophy and competition by the time, expo fairs are in the position of a tool at the breakpoint of the reorganization of capitalism.