İzmir-Turan'da bölgesiyle bütünleşen meydan tasarımı
Public square design at İzmir-Turan with the surroundings
- Tez No: 202441
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu projeyi hazırlamaktaki amaç; halkın bütün sosyal ihtiyaçlarını giderebilecei, bu bölgeyle bütünleen bir meydan düzenleyip, Turan bölgesini köhne görüntüden kurtarmak, alanı zmir'e kazandırmak, kıyı düzenlemesinin de devamını salayabilmektir. Oldukça deerli bir kara parçasının sorunlarını çözerek, atıl durumdan kurtarıp, zmir'e kazandırmaktır. Ortak kullanımdaki kent mekanlarından biri olan meydanlar kültürel etkinliklerin gerçekletii sosyal ilikilerin güçlendii en önemli yerlerdir. Kentsel tasarım açısından meydanların olutuu yerler de kentlerde önem taımaktadır. Turan bu çalıma için oldukça uygun bir yer olarak görülmektedir. Turan'ın zmir'deki yeri, önemi bulunduu corafi ve kentsel konumu açısından oldukça büyüktür. Karıyaka kıyı bandı Alaybey tersanesiyle, nciraltı'ndan gelen kıyı bandı limanla kesilmektedir. Bu iki aksın arasında kalan kara parçası da atıl bir vaziyette olan Turan bölgesidir. Ana ulaım aksları ile deniz arasında, çevreden baımsız bir konuma sahip olan çalıma sahası, bu özellii ile çeitli rekreasyon, sosyal ve kültürel faaliyetlere yer verecek bir merkez olarak planlanmalıdır. Tüm kent halkına, yerli ve yabancı turistlere yönelik bu alan, kiilerin yorucu ve bunaltıcı günlük yaantılarından sıyrılarak, yaya olarak gezebilecekleri bir elence merkezi olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The Purpose of the Project is; to rescue Turan Site from it?s dilapidated view by using a public square which exterminates the social necessities of people; to get the site to İzmir and keep the arrangement of sea side. These kind of places are the most important ones where social and cultural events happen, to strengthen relationships of people .Due to urban design; cities get more importance where squares are formed. It?s thouht that Turan is the proper place for this study. Turan has a very big importance by it?s geographical and publical location. Karşıyaka shore line is stoped by Alaybey shipyard, İnciraltı shore line is stoped by the port. Turan Region is located between those two axis. Being between main transport routes and sea hawing an unlinked and indepented environmental type,our study area must be planned as a rich recreational,cultural and socially active area .This zone must be a place where both local people and tourists can enjoy and get rid of everyday problems.Public should have all types of entertainment facilities such as concerts.theaters and etc. together.