3D weather and environment modeling
Üç boyutlu hava ve ortam modelleme
  1. Tez No: 202446
  2. Yazar: SUPHİ UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. R. ALP KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gerçekçi sanal ortamlar yaratmak bütün görsel uygulamalar için önemlidir. Üç boyutlu oyunlar, simülatörler, sanal gerçeklik uygulamaları ve üç boyutlu animasyon filmleri dijital olarak yaratılmıs arkaplanları ve ortamları kullanırlar. Bu arkaplanlar genellikle yeryüzü, gökyüzü, bitki örtüsü ve hava kosullarından olusur. Arkaplanlar üç boyutlu görsel programlara gerçekçilik katan en büyük unsurlardan biridir. Bu çalısmanın amacı mevcut ortam modelleme tekniklerinin incelemek ve bu teknikleri kullanarak gerçekçi üç boyutlu ortamlar yaratmaktır. Bu süreç boyunca ortam modellemenin degisik dalları incelenmistir. Yeryüzü olusturma, gökyüzü olusturma, bitki örtüsü modelleme ve hava kosulları simülasyonu bu dalların en önemlileridir. Yeryüzü olusturma, yeryüzü sekillerinin gerçekçi bir sekilde dijital ortama aktarılmasdır. Gökyüzü olusturma teknikleri ile sanal dünyalar uygun göklerle sınırlanırlar. Bitki örtüsü modelleme teknikleri ile agaçlar ve diger bitkiler sanal ortamlara gerçekçilik katarlar. Ve son olarak, hava durumu simülasyonları, bulutlar, yagmur, kar gibi meteorolojik olayları görsel uygulamalara ekleme imkanı saglarlar. Bu çalısmanın farklı bir bakıs açısı da arastırılan tekniklerin hayata geçirilmesidir. Örnegin, yeryüzü ve gökyüzünü olusturabilmek için farklı teknikler uygulandı. Sonra bu teknikler en uyumlu yeryüzü-gökyüzü kombinasyonunu bulabilmek için çiftler halinde uygulandı. Bu çiftler arasındaki en önemli karsılastırma kriterleri performans ve gerçekçiliktir. Bazı teknikler çok iyi sonuçlar vermesine ragmen bu sonuçları çizdirmek çok uzun sürebilir. Tam tersi durumlarda da, bazı teknikler de çok performanslı çalısmalarına ragmen sonuçlar tatmin edici olmayabilir.
Özet (Çeviri)
Creating virtual realistic environments is important for all of the visual application. 3D computer games, simulators, virtual reality programs and 3D animation films use digitally created backgrounds. These backgrounds are consisting of terrain, sky, vegetation and weather conditions. Backgrounds are very important parts of 3D visual applications because they set the mood. The goal of this study is to research the current environmental modeling techniques and implement them to create realistic 3D environments. During this process different branches of environmental modeling will be examined. There are four major branches: terrain, sky, vegetation, sky and weather conditions. Terrain generation is the part that is concerned with the creation of the realistic earth forms. With sky generation techniques, virtual worlds are limited with proper atmospheres. Vegetation generation branch is related with the trees and plants and adds a great realism to 3D applications. And lastly, weather conditions simulation helps to add meteorological elements to applications: such as clouds, rain, snow, etc. Another aspect of real-time 3D weather and environment modeling is implementing the researched techniques. For example different techniques are implemented for terrain and sky generation. Later these techniques have been combined in different couples to find the best terrain-sky combination. The most important comparison criteria are performance and realism. Some techniques create excellent results but it takes minutes to create the terrain. Adversely, some techniques works very fast but results are not satisfying.