Legal frame work for marine policy and coastal management in Turkey
Türkiye'de deniz politikaları ve kıyı yönetiminin yasal çerçevesi
- Tez No: 202447
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Entegre olmuş kıyı bölgesi ve deniz yönetimi sadece akademik çalışmalarla değil aynı zamanda global bölgesel ve ulusal anlamda çevrenin korunması ve sürdürülebilir kentsel, toplumsal planlama açısından kayda değer bir önem kazanmaktadır. Bu nedenle Türkiye'de organizasyonsal ve yasama unsurlarının gelişmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma boyunca ilk olarak uluslararası yasalar global bölgesel yasalar içinde ve sonrasında Türkiye'nin yürürlükte olan kanunları bunun kıyı ve deniz bölgesi yönetimi yorum ve açıklaması bilimsel bakış açısıyla detaylı incelenmiştir. Sonrasında Türk yasal düzenlemelerin kıyı bölgesi ve deniz yönetimi açısından gelecekteki atılacak adımlar, öneriler ve diğer Avrupa ülkeleri uygulamaları ile karşılaştırılma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Integrated coastal zone management and marine policy of Turkey have significantly become important not only in the sphere of academic studies but also in practice at global, regional and national levels for both environmental conservation, sustainability, urban planning and community planning. Hence, developments of its organizational and legislative elements are needed urgently in Turkey. Throughout this study, firstly international legislation within global and regional legislation then Turkey?s implemented laws and their interpretation on coastal and marine areas are investigated to accomplishment a scientific vision on the subject. Then, future steps for development of Turkish legal system in the marine policy and the coastal management are suggested by comparing the practice in other European countries.