Tosya ilçe merkezinin mühendislik jeolojisi
Engineering geology of the Tosya town centre
  1. Tez No: 202445
  2. Yazar: ÖZLEM ÇELİK VELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Geophysics Engineering, Geological Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Ülkemiz, topografik yapısı, iklim ve jeolojik özelliklerinden dolayı doğal afetleri oldukça sık yasayan ülkelerden birisidir. Doğal afetler neden oldukları can kaybı yanında Türkiye için ayrıca önemli ekonomik kayıplar da meydana getirmektedir. Doğal afetlerden kaçmak imkansız olduğuna göre, bu afetlerden en az hasarla kurtulabilme yöntemlerine bakılmalıdır. O nedenle kent ve/veya ilçe merkezlerinde yasam alanı seçerken, yerleşime en uygun olan alanlar seçilmeli ve olabilecek afetlerden maksimum düzeyde korunma sağlanmalıdır. Bu tez çalışmasının amacı da; Kastamonu ili, Tosya ilçe merkezini yerleşime uygunluk açısından değerlendirilmesi ve bu alanda oluşabilecek, doğal afetlerden kaynaklanabilecek zararı minimuma indirilmesi için önerilerde bulunmaktır. İnceleme alanını tanımak ve bölgenin jeolojisini çıkarmak için çeşitli dönemlerde araziye çıkılmış, gereken jeolojik çalışmalar yapılmış ve inceleme alanının jeolojisi tanımlanmıştır. Zeminlerin mühendislik özelliklerini ve dağılımını belirlemek amacıyla, bölgede İller Bankası tarafından; daha önceden açılan jeoteknik sondaj kuyuları bulgularından yararlanılarak SPT verileri değerlendirilmiş ve zeminlerin penetrasyon direnci belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, bu alanda sismik kırılma yöntemiyle elde edilmiş bulunan sismik hız değerleri ( Vp ve Vs ) `de verilmiştir. Bu çalışma kapsamında altmış üç noktada, mikrotremör ölçümleri de alınarak, zeminlerin dinamik şartlardaki zemin hakim periyotları ve ivme büyütme katsayıları belirlenmiştir. Bu değerler, sismik kırılma yöntemiyle elde edilen değerlerle karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışmalar ışığında Tosya ilçe merkezinin yerleşim açısından önem arz eden hususlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country often subject to Natural hazards due to its geological features, topografic structure and the climatic loses in properties.Furthermore, natural hazards causel, economy as well as the human lives. Since, it is difficult to avoid the natural hazards, therefore, attempts should be made to minimize such damages. Thus, when the dwelling sites are selected, the most suitable areas should be selected, and the maximum preventive measures should be taken against the natural disasters. The aim of this thesis, is to assess the suitability of the Tosya Town Centre in term of the dwelling and make suggestion to minimize the probable natural hazard damages. Field studies were carried out at various times in order to recognize the area and the geology of the area.The geological units present in the are a are determined and their distribution are controlled on the already existing map. The standart penetration test values optained by the İller Bankası personal in the soil borings were evaluated in order to determine engineering properties and distribution of the soils present in the area. Additionally, the seismic velocities (Vp and Vs) obtained by the seismic refraction method in this area is given. The results of the microtremor recordings made at sixtythree locations in the study area are presented and the resonance frequency period and accelaration increase of the soil under dynamic conditions are determined. These results are compared with the results obtained by the seismic method. In the light of the studies carried out in the study area the important features are assessed for the suitability of the Tosya Town Centre in terms of dwelling.