Başlangıç-son matrisinin İzmir'deki dönel kavşak giriş kapasitesi üzerindeki etkisinin belirlenmesi
Effect of od flows on entry capacity of multi-lane roundabouts in İzmir
- Tez No: 202458
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAN TANYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Trafigin olumsuz etkilerine karsı önemli bir çözüm yöntemi olarak kabul edilen, dünyada genis uygulama alanı bulunan dönel kavsakların Türkiye'de uygulanabilirligi, özellikle kapasite ve gecikme açısından incelenmis yeni bir parametre bagıntısı önerisinde bulunulmustur. Dönel kavsakların kapasite ve performans analizlerinde, çogunlukla kavsagın bir dizi T kavsaktan olustugu düsünülerek hesaplamalar yapılmaktadır. Ancak dönel kavsaklar bir bütün olarak ele alındıkları taktirde, kavsagın gerçek performansı hakkında bir fikir edinmek mümkün olabilir çünkü kavsaga gelen araçların gidecekleri yön, kavsak kapasitesi üzerinde büyük önem tasımaktadır. Çalısmada, zmir' deki dönel kavsaklar incelenerek veriler elde edilmistir. Bu verilerden yararlanılarak Excel tablosu yardımıyla degisik kosullar için iki dönüs ve her yaklasımında iki giris seridi bulunan bir dönel kavsakta, OD (baslangıç- son) matrisinin etkisi arastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, applicability of roundabouts in Turkey, which is one of the most preferred solutions in decreasing accident rates and applied widely around the world, is tried to be investigated especially from capacity and delay point of views. A capacity analysis method is suggested. In common, roundabouts are treated as series of T junctions in roundabout capacity and performance analysis. However, roundabouts should be investigated as a whole because different movement of vehicles in the intersection, have great influence on roundabout capacity. By using the data obtained from roundabouts in zmir, the effect of OD matrix on a two lane roundabout which has two entry lanes on each approach. An Excel worksheet is used for this analysis.