Submicrometric evaluation of workpiece surfaces in precision manufacturing
Hassas imalatlarda işparçası yüzeylerinin mikronaltı boyutlarda değerlendirilmesi
- Tez No: 202457
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Optik ölçme sistemleri, günümüz koordinat ölçme sistemlerinin önde gelen teknolojilerinden birisidir. Bu teknoloji otuz yıllık mazisine karşılık inanılmaz bir ivme ile gelişmektedir. Ancak bu derece hızla gelişen bir teknolojinin vermiş olduğu sonuçların, hali hazırda standartları mevcut, gelişmiş bir dokunmatik ölçme sisteminin sonuçları ile karşılaştırılması, üretim ve ölçüm kalitesinin sağlanması açısından son derece önemlidir. Dolayısı ile bu tez optik sistemlerin standardizasyonu açısından küçük bir adım olarak değerlendirilebilir. Bu amaçla değişik yüzey profiline sahip (periyodik ve periyodik olmayan), farklı malzemelreden üretilmiş (aluminyum ve demir), farklı yansıtma özelliklerine sahip (parlak, mat ve siyah), farklı işleme hızları ve teknikleriyle işlenmiş malzemelerin pürüzlülük değerleri bu iki sistem vasıtasıyla ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Yapılan karşılaştırmalı deneyler sonucunda, iki sistemin yansıtma değerleri iyi olan ve çok hassas işlenmemiş (özellikle periyodik yüzey profiline sahip deneklerde) malzemelerde birbiriyle örtüşen sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Ayrıca yüzeyin çizilmemiş veya başka bir sebeple hasar görmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Hassas işlenmiş, periyodik bir profile sahip yüzeylerde, dokunmatik ölçme sistemlerinin ekstrem değerleri algılamayarak,sadece baskın profile ait prüzlülük değerlerini verdiği ve bu sebeple bu ekstrem değerleri algılayabilen optik sistemler ile örtüşen sonuçlar veremediği yorumuna varılmıştır. Sonuç olarak dokunmatik ölçme ucunun geometrik yapısından kaynaklanan yetersizliği tecrübe edilmiştir, bu durum günümüz üretim teknolojileri ile ışığın dalga boyu ölçülerinde bir dokunma ucunun yaratılmasının mümkün olmamasının doğal sonucudur.
Özet (Çeviri)
Today one of the leading technologies in coordinate measurement systems is optical measurement systems. Although they were discovered nearly 30 years ago, it is a technology that improves with a fascinating acceleration. So in order to evaluate the results of new technology, a comparison has been made with a well developed contact measurement system which already has standards. This thesis probably might be mentioned as a small step in standardization of optical systems. Many measurements have been done in order to compare the roughness properties of specimens that have different surface profiles (periodic and random), materials (aluminum and steel), machining styles, machining velocities and reflection abilities. It is observed that, two devices give comparable results if the surface has a good reflection value and not been very fine machined, especially for periodic profiles. Also the surface should not be ruined or scratched. It is observed that, the problem with the fine machined specimens that has periodic profiles is that the contact system can not detect the extreme values of the surface and give a result of dominant fine profile. On the other hand, optical system can detect very extreme values of the profile so that the results are getting scattered. Consequently, it is experienced that there is an inadequacy of contact stylus compared to a light beam because of its geometrical form. It is obvious that, the production of a stylus that can reach the thickness of a light beam is not possible using current technology.