Floroiyonofor özelliğe sahip diketopirolopirol türevlerinin sentezleri ve spektroskopik çalışmaları
Synthesis of diketopyrrolopyrrole derivatives which have flouroionophore characteristics and their spectroskopic studies
  1. Tez No: 202459
  2. Yazar: SEÇİL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
DPP (1,4-diketopirolo[3,4-c]pirol) türevlerinin ticari olarak daha önce üretilen pigment analogları ile benzerlik göstermeleri ve yüksek derecede çözünmez, parlak kırmızı kristal bileşikler olarak tanımlanmaları, pigment olarak performanslarının araştırılmasına yol açmıştır. Bu çalışmada floresans özellik gösteren, endüstriyel öneme sahip, kırmızı yüksek performans pigmentleri olarak bilinen, 2,5-dihidropirolo[3,4-c] pirol-1,4-dion'ların 3,6-difenil türevleri sentezlenmiş ve fotofiziksel parametreleri incelenmiştir. Sentezleri gerçekleştirilen diketopirolopirol türevleri 3,6-diaril-2,5-dihidropirolo[3,4-c]pirol- 1,4-dion (DPP-1), 3,6-bis(3-tolil)-2,5-dihidropirolo[3,4-c]pirol-1,4-dion (DPP-2), 3,6-bis(4- metoksifenil)-2,5-dihidropirolo[3,4-c]pirol-1,4-dion (DPP-3)'tür. Sentezlenen maddelerin yapısal analizleri FT-IR ve 1H NMR spektroskopik teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bileşiklerin fotofiziksel parametreleri UV-vis absorpsiyon ve emisyon teknikleri kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Structural analogies with commercially established classes of pigments, backed up by fact that DPP (1,4-diketopyrrolo[3,4-c]pyrrole) is described as a highly insoluble, brilliant red crystalline compound, prompted an investigation of its performance as a pigment. In this study, fluorescent 3,6-diaryl-derivatives of 2,5-dihydropyrrolo[3,4-c] pyrrole-1,4-dions which have known industrially important red high performance pigments have been synthesized and their photophysical parameters have been investigated. Synthesized 2,5-dihydropyrrolo[3,4-c]pyrrole-1,4-dions derivatives are 3,6-diaril-2,5- dihydropyrrolo[3,4-c]pyrrole-1,4-dione (DPP-1), 3,6-bis(3-tolyl)-2,5-dihydropyrrolo[3,4- c]pyrrole-1,4-dione (DPP-2), 3,6-bis(4-methoxyphenyll)-2,5-dihydropyrrolo[3,4-c]pyrrole- 1,4-dione (DPP-3). The structural analysis of synthesized 2,5-dihydropyrrolo[3,4-c]pyrrole- 1,4-diones were carried out by using FT-IR and 1H NMR spectroscopic techniques. The photophysical parameters of the derivatives were determined by using UV-vis absorption and emission spectroscopy.