Türkiye'de mimarlık bilincinin oluşturulmasında medyanın rolü
The role of media at the formation of architectural conciousness in Turkey
- Tez No: 202469
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tez çalısmasının amacı, 1980'den sonra Türkiye'de medyada mimarlık ile ilgili yer alan konuların incelenmesi yolu ile toplumun mimarlık bilinci konusunda durum tespiti yapmaktır. Bu çalısmada, yapılı çevrenin kalitesinin arttırılabilmesinin ancak toplumda mimarlık bilincinin olusturulması yoluyla mümkün olacagı ve bunda da en önemli rolü medyanın oynayabilecegi iddiasından yola çıkılarak, 1980 sonrası dönemde medyada mimarlık ile ilgili yer alan konular incelenmistir. Bu inceleme mimarlık medyası, çalısma kapsamında genel medya olarak nitelendirilen gazeteler ile televizyonda ve süreli yayınlarda olmak üzere üç asamada gerçeklestirilmistir. Elde edilen sonuçlar, 1980'den sonra Türkiye'de degisen dönemlerde toplumun mimarlık bilinci ve yapılı çevrenin niteligi bakımından degerlendirilmistir. Bu tez çalısması, Türkiye'de kentlerde kaliteli fiziksel çevrelerin olusmasına bir katkı olarak degerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, to confirm about the attitude of community conciousness after 1980 in Turkey by the way of examining the topics about architecture at media. Begining the claim of increasing the quality of building environment can only be possible by the architectural conciousness at the community, the topics about architecture at media after 1980 have been examined in this study. This examining has been made in three parts which are the architectural media, newspapers and television that are named general media in the frontier of this study and periodicals. The conclusions that are hold at the result of this examination had been evaluated around the attitude of the architectural conciousness at community and the building environments after 1980 in Turkey. This study must be evaluated as a contribution at forming qualitily build environments in the cities of Turkey.