An application of multi-objective aggregate production planning in a consumer electronics manufacturing company
  1. Tez No: 202470
  2. Yazar: SEDA BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İREM ÖZKARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bütünleşik Üretim Planlama optimum üretim, işgücü ve envanter düzeylerini saptamak için kullanılan bir planlama tekniğidir. Bu tezde televizyon üreten bir işletme için çok amaçlı bütünleşik üretim planlama uygulaması sunulmaktadır. Çok amaçlı karar verme yaklaşımları kullanılarak, her bir ürün için ve her döneme ait optimum normal mesai üretim miktarı, fazla mesai üretim miktarı, envanter düzeyleri, siparişi geç karşılama düzeyleri, montaj bantlarında çalışması gereken işçi sayıları ve alıp-çıkarılan işçi sayıları değişkenlerini üretecek matematiksel modeller oluşturulmuştur. 4 ayrı model geliştirilmiş olup, modeller iki farklı yaklaşım olan, Amaç Programlama ve Sıralı Çok Amaçlı Doğrusal Programlama kullanılarak LINGO 8.0 yazılımı ile çözülmüştür. Her iki metodla çözülen modellerden elde edilen sonuçlar birbiriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aggregate Production Planning is a planning technique that can be used to determine the optimum levels of the production rate, workforce levels and inventory. This thesis presents an application of aggregate production planning for television manufacturing company with multiple objectives. The mathematical models are constructed by using multiple objective decision making methods in order to determine the production rates for each products in each periods, inventory levels, backorder level, workforce levels and hiring and lay-off levels in each final assembly lines. Four different models had been developed by using both techniques called Goal Programming and Sequential Multi-objective Linear Programming. In order to generate the solutions LINGO 8.0 software was used. Consequently, after obtaining the results, proposed models were compared to each other.