Denizel koruma alanlarında ekoturizmin bir segmenti olarak kuş gözlemciliği aktiviteleri ve İzmir Kuş Cenneti'nin potansiyeli
Bird watching activities as a segment of ecotourism in marine protected area and the potential of İzmir Bird Paradise
- Tez No: 202473
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKDENİZ NEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı Bölgesi Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Jeolojik yapısı, iklim özellikleri,arkeolojik ve kültürel zenginlikleriyle binlerce bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan Türkiye, doğal yaşam açısından çok yönlü bir potansiyel sergilemektedir. Böylesi bir zenginlik son zamanlarda gündeme gelen ekoturizm etkinliğini daha da ön plana çıkarmıştır. Türkiye'de ekoturizm kapsamında yürütülen çok sayıda aktivite bulunmaktadır. Kuş gözlemi bunlar içerisinde yer alan anlamlı bir etkinliktir. Bu çalışmada, ekoturizmin bu yapısal özellikleri göz önünde bulundurularak kuş gözlemciliği göz önüne alınmıştır. Çalışmanın temel amacı; Türkiye'yi tercih eden ekoturistin kimliğini tanımlamaktır. Bu amaçla internet sörveyi oluşturularak elektronik ortamda bulunan kuş gözlemcilerinin günlüklerinden veri olarak faydanılmıştır. Kuş gözlemcilerinin günlüklerinden bir anket çalışması oluşturulmuş ve çok sayıda ciddi tehditler altında olan İzmir Kuş Cenneti üzerindeki potansiyel ortaya konulmuştur. Çalışmada verileri analiz eden Çok Boyutlu Ölçekleme Tekniği (MDS(X)) kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; gözlemcilerin çoğu İç Anadolu bölgesinde gözlem yaparken, diğerleri ise Doğu Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgelerinde gözlem yapmışlardır. Gözlemcilerin çoğu ortalama olarak 2-5 bölgede gözlem yaparlarken, çoğunun beklentisi görmedikleri yerleri keşfetmektir. Türkiye'ye ilk kez gelen gözlemcilerin çoğu ortalama olarak 400-1000 km arasında yol alıp, kişi başına ortalama olarak 150-200 tür gözlemlemişlerdir. Ekoturistlerin çoğu internet ve rehber kitaplardan yararlanıp, Türkiye ve türler hakkında bilgi sahibi olarak ülkemize gelmişlerdir. Çoğu Avrupa'dan gelen gözlemciler ortalama olarak 10- 20 gün arasında kalarak gözlem yapmışlardır. Ülkemize gelen gözlemcilerin İzmir'deki Kuş Cenneti'ne gitmedikleri yapılan anket çalışmasıyla ortaya çıkmaktadır. Buna Kuş Cenneti civarındaki olumsuz gelişmelerin ve tanıtımdaki eksiklerin neden olduğu söylenebilir. Bu durumların düzeltilmesi için yapılacak her türlü yapıcı çalışmalar Kuş Cenneti'nin tanınmasına ve buraya olan ilginin artmasına imkan sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey has a plenty of potential for the natural life because of its geological constructions, the weather characteristics, archeological and cultural richness and also thousands of species for the plants and animals. Recently, such richness made the ecotourism activity more excited current issue. Many ecotourism activities have been performed in Turkey. For example, the bird observation is a meaningful activity within them. In this study, bird observation was considered by using the structural features of ecotourism. The main goal of this study was to define the identity of the ecotourists who preferred Turkey. For that purpose, the internet survey was constituted and daily bird observation data was used in electronic medium. A questionnaire was prepared from the daily bird observation diaries and the potential of the Izmir Bird Heaven which has many serious risks investigated. Multidimensional Measurement Techniques (MDS(X)) was performed during the data analysis. Regarding to the results of analysis; most of the observers were studied in Interior Anatolia while the others observed in East Anatolia, Mediterranean and Aegean. Most of the observers were examined average 2-5 regions and their expectation to discover extraordinary places. Majority of the new coming observers were traveled about 400-1000 km and each of them observed average 150-200 species. Most of the ecotourists utilized internet and guidebooks and came to the our country for collecting enough information about Turkey and species. A lot of observers came from Europe made their observation within 10-20 days. It is understood from the questionnaire that the foreign observers didn?t visit the Izmir Bird Heaven. The negative happenings around the Izmir Bird Heaven and advertisement deficiencies caused this phenomenon. All kind of the helpful studies should be made in order to repair these problems. Therefore, Izmir Bird Heaven will be well-known and interested by the foreign observers.