Adsorption of malachite green onto chitosan from aqueous solution
Malahit Yeşili'nin sulu çözeltiden chitosan üzerine adsorpsiyonu
- Tez No: 202472
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR YURDAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalısmada amaç, malachite yesilinin (MY) adsorpsiyonu için etkili ve ucuz bir yol bulmaktır. Bu çalısmada, pH, iyon siddeti ve sıcaklık gibi farklı kosullarda malachite yesilinin MY chitosan üzerine adsorpsiyonu çalısıldı. Elde edilen sonuçlardan, pH 7.8'ün MY'nin chitosan üzerine adsorpsiyonu için optimum deger oldugu anlasılmaktadır. Adsorpsiyon kinetigini açıklayabilmek için sahte-birinci mertebeden tepkime kinetigini, sahte-ikinci mertebeden tepkime kinetigini ve intraparticle difüzyon modelini içeren birkaç kinetik model uygulanmıstır. Sahte-ikinci mertebeden tepkime kinetigi chitosan adsorpsiyonunun deneysel verilerine en iyi korelasyonu göstermistir. Adsorpsiyon verileri, Freundlich ve Langmuir adsorpsiyon izoterm esitliklerine uygulanarak her bir modelin karakteristik parametreleri belirlenmistir. Langmuir izoterminin lineer formunun, Freundlich izoterminin lineer formundan daha iyi bir uyum gösterdigi bulunmustur. Langmuir ve Freundlich esitliklerinden, adsorpsiyon kapasitesi degerlerinin çözeltinin sıcaklıgı ile arttıgı sonucu çıkmaktadır. Hº, Sº and Gº gibi temodinamik parametrelerin belirlenmesi, adsorpsiyonun kendiliginden ve ısı alan bir sekilde yürüdügünü göstermektedir. Bunlara ek olarak, MY'nin chitosan üzerine adsorpsiyonu kimyasal adsorpsiyon olarak degerlendirilebilir. Sonuç olarak chitosan MY' nin sulu ortamdan uzaklastırılmasında adsorplayıcı olarak kullanılabilir
Özet (Çeviri)
The aim of this study to find economic and effective method for adsorbtion of malachite green (MG). In this study, the adsorption of malachite green MG on chitosan was studied under different conditions (pH, ionic strength, temperature). The results indicate that a pH value of 7.8 is optimum value for the adsorption of MG on chitosan. The adsorption kinetics was interpreted using pseudo-first-order kinetic model, pseudo-second-order kinetic model and intraparticle diffusion model. The pseudo-second-order model provides the best correlation with the experimental data of chitosan adsorption. The adsorption data could be fitted with Freundlich and Langmuir equation to find the characteristic parameters of each model. It was found that linear form of Langmuir isotherm seems to produce a better model than linear form of Freundlich equation. From the Langmuir and Freundlich equation, the adsorption capacity values raised as the solution temperature decreased. Determination of the thermodynamic parameters Hº, Sº and Gº showed that adsorption was spontaneous and endothermic in nature. It was also added that adsorption of MG by chitosan may involve chemical adsorption As a conclusion , chitosan can be used as adsorbent for the revoval of MG from aqueous solution.