Analysis of structural acoustic coupling of plates
Plakaların yapısal-akustik bağlaşıklık analizi
  1. Tez No: 202474
  2. Yazar: ÖZGÜR ARPAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SAİDE SARIGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Titreşim ve ses kontrol mühendisliğinde; arka tarafında boşluk bulunan ince bir plakanın titreşimi, bu boşluktaki ses ve titreşim ile sesin karşılıklı etkileşimleri çeşitli makine ve araçların doğru ve gerçekçi tasarımında büyük ölçüde önem taşır. Plaka-boşluk sisteminde mekanik, akustik veya her iki tipteki zorlamalar nedeniyle, titreşim ve ses arasında bir bağlaşıklık durumu ortaya çıkar. Bu çalışma esas olarak, plaka ve hacimden oluşmuş basit bir bağlaşık vibro-akustik modelin bağlaşıklık etkilerinin parametrik olarak incelenmesine yoğunlaşmıştır. Bütün analizler, bağlaşık BEM/FEM yaklaşımını kullanan I-DEAS Vibro-Akustik modül kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Parametrik serbest titreşim analizi, plakaların kalınlıklarının ve boşluk derinliğinin değiştirilmesinden oluşan altı farklı durumu içerir. Zorlanmış frekans tepki analizi, harmonik, yaklaşık periyodik, gelişigüzel yapısal ve akustik zorlamalar olmak üzere beş farklı zorlamayı içerir. Bu bağlamda serbest ve zorlanmış, bağlaşık olmayan ve bağlaşık analizlerin sonuçları, yapısal, akustik ve enerji bakış açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In vibration and noise control engineering, vibration of a thin plate backed by a cavity, the sound in this cavity and mutual effects of vibration and sound are of considerable importance in the accurate and realistic design of various machines and vehicles. Due to the mechanical, acoustical or both type of excitation on the thin plate-cavity system, a coupling phenomenon occurs between vibration and sound. This thesis mainly focused on a parametric study based on a vibro-acoustic model including a plate-cavity system in order to examine the coupling effects. All analyses were performed by using I-DEAS Vibro-Acoustic module that uses coupled FEM/BEM approach. The parametric free vibration study includes six cases composed of different cavity depths and plate thicknesses. Forced frequency response analysis covers five different excitations, including harmonic, almost periodic, random structural and acoustical excitations. In this regard, free and forced uncoupled and coupled analyses were evaluated by structural, acoustical and energy point of views.