Design and implementation of TV set software and hardware to solve technical problems of the set using user interface menu
Kullanıcı arayüz menüsü kullanılarak televizyonun teknik problemlerinin çözümü için yazılım ve donanım dizayn ve implementasyonu
- Tez No: 202478
- Danışmanlar: DR. M. KEMAL ŞİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kullanıcı arayüzü grafiklerini(GUI) kullanarak ve bir infrared uzaktan kumanda vasıtasıyla televizyon elektronik kartıyla iletişim sağlanabilir. Kart üstündeki register'lara okuma ve yazma yapılarak teknik problemlerin uzaktan teşhisini sağlayabilir, olası çözümleri deneyebilir ve kart üstündeki mikroişlemcinin içindeki yazılımı geliştirebiliriz. Bu tez bu amacı gütmektedir. GUI katmanı, Tv-set'inin kompleks yazılım yapısının bir dalıdır. Bu tezde gerçekleştirdiğimiz şey, esasında bu yapıya 0,5 kB civarında işletilebilir, binary formatında bir ek yapmaktır. Yazılımın tamamı 128 kB dır ve SDA555 mikroişlemcisinin rom alanında durmaktadır. İmplementasyonunumuz, tezin amacı doğrultusunda yarattığımız bir menüyü ve bunun ana yazılımla uyumlu çalışması için gereken bağlantılarını kapsamaktadır. Bu tez/proje esas olarak televizyon setleri için kullanılmayı amaçlıyor. Ancak bunu bir kısıtlama olarak algılamamak gerekir. Endüstride, gömülü yazılım geliştirme mühendisi olarak, uzmanlığımız TV setleri olduğu için, bu alanda kullanılmasını daha büyük bir özgüvenle tavsiye edebiliriz. Bu bağlamda, bu tezin, yüksek hacimle üretimi yapılan herhangi bir tüketici elektroniği ürününde kullanılabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Using a Graphic User Interface(GUI) we can communicate with the TV Set electronic board through infrared remote controller. Writing to and reading from the registers of IC?s on the electronic board of the TV set, we can do the remote diagnostic of technical problems, we can try possible solutions and improve software, which is embedded in the microcontroller of the board. This thesis fulfills this goal. GUI layer is a brunch of the complex software structure of embedded TV-set. What we have written for this thesis is actually an addition to this software, which is around 0,5 kB in binary, executable format. The whole software is 128 kB and resides in the rom area of SDA555 microcontroller. Our implementation covers another user menu,which we have created for the purpose of thesis and connections to the main software, which makes the menu work compatible with the main software. This project is mainly aimed to be used at TV television sets. This is not a restriction, but we recommend it being used in this market with a strict selftrust, since this area is our profession in industry, as an embedded software development engineer. We thereby think that this project can be used at any consumer electronic device, produced on line in high volumes.