Orta ve yüksek dayanımlı betonlarda başlık malzemesinin basınç dayanımına etkisi
The effect of the type of capping materails on the compressive strength of high and medium strength concrete
- Tez No: 202479
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEMSİ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Malzemesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Numune basınç dayanımı deney sonuçlarına etki eden faktörler genel olarak; numune geometrisi ve boyutu, numune yükleme hızı, numunenin nem içeriği ve sıcaklığı, numune yüzeyi durumudur. Bu çalışmanın amacı beton silindir örneklerde başlık malzemesi tipinin beton basınç dayanımı sonuçlarına etkisini incelemektir. Araştırmada orta ve yüksek dayanıma sahip C40, C50, C60, C70 dayanım sınıfında 4 farklı beton üretilmiştir. Üretilen bu betonlardan 150/300 mm ve 100/200 mm boyutlarında toplam 336 adet silindir örnek hazırlanmıştır. Hazırlanan örnekler standart koşullarda 28 gün kür edilerek başlıklı ve başlıksız olarak basınç deneyine tabi tutulmuştur. Örneklerin başlıklanmasında, çimento hamuru, alçı hamuru, kükürt parafin hamuru, tamir harcı hamuru, kum ve neolit kaucuk başlık kullanılmıştır. Yapılan basınç deneyi sonucunda elde edilen bulgular başlıksız örneğin basınç dayanımı göz önüne alınarak değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmalar neticesinde genel olarak en uygun başlık malzemesinin kükürt-parafin hamuru olduğu görülmüştür. Bu tip başlığın kullanıldığı örneklerde ortalama basınç dayanımı örneklerin dayanım sınıfı ve boyutundan bağımsız olarak başlıksız numuneye kıyasla %16,3 daha yüksek elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The factors that have effects on the compressive strength of the concrete are; geometry and size of the sample, loading rate, humidity, and temperature of the sample and the surface properties of the sample, respectively. The aim of this study is investigate the effect of capping material tyeps on the compressive strenght results of concrete cylinder specimens. In this research, medium and high strength concrete which have 4 different strenght classes were produced such as C40, C50, C60, C70 . A three hundered and thirty-six concrete cylinders specimens having dimensions of 150/300 and 100/200 mm were casted. At the end of 28 days standart curing period, the unaxial compressive strenght of capped and uncapped specimens was determined. Sulfur paste, cement paste, gypsum paste, mortar paste, sand and rubber are used as capping materials. Compressive strenght results of specimens evaluated consedering uncapped ones. Based on the results obtained from this study, sulphur mortar capping systems showed better results than others. The use of sulfur mortar caping system yield avarega compressive strenght 16.3% higher than those obtained using uncapped, irrespective strenght classes and specimens size