İzmir Mithatpaşa Caddesi tarihsel çevre dokusunun irdelenmesi
Research of historical environmental fabric around Mithatpaşa Street of İzmir
- Tez No: 202477
- Danışmanlar: PROF. DR. ETİ AKYÜZ LEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 617
Özet
Bu çalısmada, zmir'in kent gelisiminde önemli yer tutan Mithatpasa Caddesi, degisim ve gelisim faktörleri irdelenerek, 19. yüzyıl ortalarından günümüze kadar geçen süreç incelenmeye çalısılmıstır. Cadde ile zmir kentinin gelisimi sıkı bir benzerlik göstermektedir. zmir kentinin batı ile dogu ticaret yollarının birlesim noktasında bulunması, sehrin jeopolitik önemini ön plana çıkartmaktadır. Ticaretle ugrasan batılı ve dogulu tüccarların yerlesmeye baslaması ile buna baglı kültürlerin bir araya gelmesinin kentin sosyolojik yapısını etkiledigi görülmektedir. Ticaretin hareketlerinin artması ve iklimin yapısının yıl boyunca yumusak olması ise, sehre olan ilgiyi daha da arttırmıstır. Kent artık bu faktörlere baglı olarak , batı aksında büyümeye ve hızla degismeye baslamıstır. Çalısma kapsamında Mithatpasa Caddesi'ndeki degisim, literatür ve arsiv çalısmaları yapılarak, imar planları incelenerek belirlenmeye çalısılmıstır. Yapılan imar kanunlarının cadde aksı üzerindeki etkileri ile degisim sürecindeki özgün yapının korunması için yapılan uygulamalar irdelenerek bozulma etkileri belirlenmeye çalısılmıstır. Makale kapsamında birinci bölümde, cadde hakkında genel degerlendirme yapılmıs, genel özellikleri, tarihsel gelisimi ikinci bölümde anlatılmıstır. Tarihi caddenin, yapılarının, yollarının, çevresel faktörler ile sosyal etkiler altında degisimi üçüncü bölümde inceleme altına alınmıstır. Cadde dokusu üzerindeki koruma çalısmalarının uygulama sekilleri, koruma yasalarının ve uygulayıcılarının aldıgı kararların belgeleri arastırılarak, yapılara iliskin kararlar ile uygulamalar degerlendirilmistir. Caddenin zmir içindeki yeri ve önemi, tarihi yapılar ile kent dokusundaki mimari gelisim ve sosyolojik degisim arastırılmıstır. Arastırmalar sırasında yapılan koruma çalısmaları degerlendirmesi dördüncü bölümde ele alınarak öneri getirilmeye çalısılmıstır. Cadde üzerindeki çalısmaların genel olarak degerlendirilmesi ve elde edilen sonuçlar besinci bölümünde ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, the development and change factors of Mithatpasa street, where plays an important role in, are researched from 19th century till to the present time. The development of street shows great similarity with the one Izmir city has. The fact that Izmir is on the intersection point of east and west trade highways has increased the importance of the city. By the traders from east and west immigrating to the city and so the combination of their cultures, it is seen that the social structure of the city is being affected. Additionally, the increase in the trade facilities and the climate is being warm for the whole year has also increased the interest to the city. Finally, depending on these factors, city has begun to enlarge and rapidly change in the west axle. In the scope of the study, the change in Mithatpasa Street is tried to be defined by performing literature and archive studies and investigating the development plans. The effects of made development laws on the street axle and the practices to protect the unique structures on the street in the process of change are surveyed then the results derived from their deterioration are tried to be drawn. In the first section, in the scope of the article, a general evaluation about the street is made, then general characteristics and the historical development is made in second part while the change of the roads and the structures of the historical street under environmental and social affects. The decisions and practices regarding the structures are evaluated by researching the way of realizing the preservation practices on the street fabric and researching the documents of the decisions taken by the preservation laws and practicers. The place and importance of the street in Izmir and the architectural development and social change of the street in the city fabric is investigated. The evaluation the preservation practices made during the researches are studied in the fourth chapter and some advices are tried to put forward. The general evaluation of the works on the street and the results drawn are dealt with in the fifth section.