Financial restructuring and determination of a firm value including privatization process
Özelleştirme kapsamında bulunan bir şirketin finansal yapılanması ve değer tespiti
  1. Tez No: 202533
  2. Yazar: TUNA KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİP TEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tezin amacı, literatürde öğrenilen, gösterilen ülkelerin geçmiş deneyimlerinden ve özelleştirme deneyimlerinin geniş çeşitliliğinden kazanılan, tekrar yapılanma ve değer tespitini de kapsayan özelleştirme yöntemleri konusundaki gerekli ihtiyaçların yolunu, adresini göstermektir. Bu yöntem, özelleştirmenin çözüm yolu görünüşü üzerinden ve uzmanlar tarafından hazırlanan teknik raporlar kadar iyi olan geniş ülke sunumlarından faydalanılarak yapıcı ve pragmatik bir diyalog sağlar. Analitik hiyerarşi yöntemi hesaplanan ve tavsiye edilen birden çok değerin birbirleri arasındaki önem oranını bularak, tek bir değerin hesaplanılmasında kullanılmıştır. Sonuç olarak hükümetler söz verdikleri konuları yerine getirmek için devlet sektörüyle ilgilerini azaltarak ekonomiyi özel ekonomik aktivitelere açmalıdır. Yasal ve kurumsal olarak devletin sahibi olduğu mülkiyetleri, etkili ve verimli olarak özel girişimlere nakleden, geniş bir özelleştirme programı alanı kurulmak zorundadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to attempt to address privatization procedure needs by drawing on the literature learned and insights gained from a wide diversity of country backgrounds and privatization experiences including restructuring and value assessment. That process provides a constructive and pragmatic dialogue on the key aspects of privatization and benefitted from a wealth of country presentations, as well as technical papers prepared by experts. Analytical hierarchy process is used in order to find ratio of the selected evaluations. Then I can evaluate value of the company. Consequently, governments have to prove its commitment to open the economy to private economy activity by reducing public sector involvement. A wide ranging privatization program which is legally and institutionally equipped to efficiently and effectively transfer ownership in state-owned enterprises to private entrepreneurs has to be established.