Çimento klinker fazlarının mikro yapısı ve öğütme parametreleri arasındaki ilişkilerin araştırılması
Investigations the relationship between the microstructures of cement clinker pahses and their grindabilities
  1. Tez No: 202534
  2. Yazar: DİYAL GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK MALAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Deniz Bilimleri, Eğitim ve Öğretim, Demography, Marine Science, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Farklı üretim kosullarında üretilen endüstriyel klinkerlerin ögütülebilirlikleri (Bond s Endeksleri) ve polarizan mikroskop ile belirlenen iç yapıları arasındaki iliskiler arastırılmıstır. Bu malzemelerin ögütülebilirlik endeksleri Bond Metodu ile belirlenmistir. Porozite miktarı, dagılımı, silikat faz kristallerinin tane yapısı ve es deger kristal çaplarının degisimi arastırılmıstır. Alit ve belit kristallerinin (silikat fazlarının) miktarından daha ziyade boyutlarının ögütmede önemli rol oynadıgı saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
The relationship between microstructures of cement clinker phases and their grindability at different production conditions were investigated by polorized microscope. The grindability indexes of these cement clinker materials were determined by Bond Grindability Method. The change in total porosity and their distribution, granuler structure of silicate phase crystals and their equivalent diameters were investigated. The result of this investigation showed that the size of crystals are more important than the alite and belite amount.