Uzaktan algılamanın havza yönetiminde kullanımı: Çandarlı örneği
Using remote sensing in basin management: Çandarlı model
- Tez No: 202572
- Danışmanlar: DR. A. HÜSNÜ ERONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı Bölgesi Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yapılan bu çalısmanın birinci bölümünde havza yönetimi hakkında genel bir bilgi verilmisolup havza yönetiminde maksimum faydayı saglayabilecek bir model olusumu içingörüsler tavsiye niteliginde belirtilmistir.kinci bölümde ise havza yönetimi için çok gerekli gördügümüz uzaktan algılamakonusuna deginilmistir. Arastırmada da kullanılan görüntü uyduları hakkında da bilgiverilmistir.Çalısma alanı bir kıyı bölgesi oldugundan üçüncü bölümde kıyı ile ilgili geneltanımlamalar ve hukuki düzenlemelere yer verilmistir.Arastırma yaptıgımız alan hakkındaki genel cografi özellikler dördüncü bölümde yeralmıstır.Arastırma alanı için kullanılan uydu görüntüleri, idrisi programı yardımıyla yapılan arazisınıflandırmaları besinci bölümdedir.Genel anlamda arastırmada bahsedilen konular yukarıda belirtilmistir. Bu arastırma tümbunların ısıgı altında, arastırma alanı olan çandarlı için bir database niteligi detasımaktadır.
Özet (Çeviri)
The first chapter gives a general information about basin management in this study andgives advise for getting a model which provides the maximum utility for basinmanagement.The second chapter is about the remote sensing that is need for basin management. It givesinformation about image satellite and these are used in the research.Because the study case is the costal zone the general definition and legal arrengements areexplained in the third chapter.General geographic features about the area that we research are told in the chapter four.Image satellite used for research area and area classification which is made by the help ofIdrisi programme are explained in the chapter five.In general the investigation subjects are clarified above by the help of these informationthis study is a data base for the research area Candarli.