Analytical modeling and computation of core loss for permanent magnet brushless DC motor
Sabit mıknatıslı fırçasız DC motor için aanalitik modelleme ve nüve kaybı hesabı
- Tez No: 202573
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACER ŞEKERCİ ÖZTURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, asimetrik olarak dizayn edilmiş sabit mıknatıslı bir motordakiçekirdek kaybını hesaplamaktır.Bu tez çalışmasının araştırma safhasında, nüve kaybı hesabında genel bir yaklaşım olanhava boşluğundaki akı yoğunluğunun Furier serisine açılım yöntemi incelenmiş ve yüzeyemontajlı sabit mıknatıslı fırçasız doğru akım motorları için uygulanabilir bir yöntemolmadığı görülmüştür. Bu nedenle alternatif bir yaklaşım olarak başka bir metotkullanılmıştır. Burada temel kavram olarak eddy akımlarının sebep olduğu kayıplar ve akıyoğunluğundaki değişim oranın karesi ile orantılı bir sisteme bağlı yaklaşım ele alınmıştır.Elde edilen ifadeler stator diş ve gövdelerindeki eddy ve hysteresis akımlarının yol açtığıkayıplara bakılarak çıkarılmıştır.Çalışmada, kayıp hesabının yanı sıra simetrik ve asimetrik olarak dizayn edilmiş motoryapıları için çekirdek kayıplarının formülsel olarak ifadeleri ve farklılıkları ele alınmıştır.Ayrıca kayıp minimizasyonu için yapılabilecek çalışmalardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is calculating of core loss for an asymmetrically arranged permanentmagnet motor.In the research stage of this thesis, it is realized that the conventional approach to core lossprediction using the Fourier series of the space wave of air gap flux density is notapplicable for surface mounted permanent magnet brushless DC motors. Because of thisfact, an alternate approach based on the fundamental concept is used that eddy currentlosses are proportional to the square of the time rate of change of flux density. Expressionsare derived for predicting hysteresis and eddy current losses in the stator teeth and yoke.In this thesis, also the difference of the formulations of the core losses betweensymmetrically and asymmetrically arranged magnet motors have been handled. And, somefurther works which are related with the core loss minimization have been mentioned.