Software testing according to development process and architectural description
Yazılım geliştirme süreci ve mimari gösterime dayalı yazılım testi
  1. Tez No: 202582
  2. Yazar: ORHAN TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP R. KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez yazılım gelitirme sürecinin farklı aamalarında kullanılabilen vekullanılması önerilen birçok test etme tekniini açıklamaktadır. Söz konusu süreçyaygınlıkla kullanılan (örnein Tümleik Süreç, Atik Yazılım Gelitirme Süreci)herhangi bir süreç olabilir fakat test tanımları için V-modeli temel alınmıtır. Birimve entegrasyon testleri gibi testler, tamamlanmı yazılım seviyesine goretanımlanmıtır.Geleneksel yazılım test etme teknikleri açıklanmı ve sistem seviyesindeuygulanabilecek biçimsel bir teknik tanıtılmıtır. Bu teknik gelitirilmekte olanyazılımın resmi mimari gösterimine balı olarak testlerin tanımlanması içinkullanılmaktadır. Mimari gösterim, sistemin yüksel seviyedeki görünümünü resmi,matematiksel bir ekilde verdii için testleri tanımlayacak otomatik bir programınyapımına da uygundur.Tanıtılan mimari gösterime balı test tanımlama teknii, testlerin yeni sürümaamasında yeniden kullanılabilmesi için bir ileri noktaya götürülmü. Yeni sürümtestleri yeni sürümler yayımlanmadan once koulan testler kümesidir. Tüm system veKabul testlerinin her yeni sürümde koulması genellikle uygun deildir. Tanıtılanteknii kullanarak yeni sürüm testlerinde koulması gereken minimal test kümesiniseçmeye yönelik metodlar tanıtılmıtır.Anahtar Sözcükler : Yazılım Testi, Birim Testi, Cam Kutu Testi, Kara Kutu Testi,Bütünletirme Testi, Sistem Testi, Kod Kapsaması, Yol Kapsaması, WrightMimarisi, Arayüz Balantı Grafii, Davranı Grafii, Yeni Versiyon Testi
Özet (Çeviri)
This thesis describes various testing techniques that may, and recommended to beapplied, at different levels of the software product implementation process. Processmight be any of the popular software development processes (e.g. Unified Process,Agile Software Development Process), but for test definition purposes V-model istaken as a base and different levels of testing is described according to differentlevels of the software implemented, for instance unit tests and integration tests.Traditional software testing techniques are described and a formal technique to beapplied at the system level is introduced. This technique is used to define the testsaccording to the formal architectural description of the system under development.As this software description gives a high level view of the system in a formalizedway, it is possible to implement this technique as an automated tool.Introduced architectural testing technique is taken one step forward to be able toreuse the tests defined at regression tests. Regression tests are the group of tests thatare used to test the new releases of the software, running all system and acceptancetests on the new release of the software is generally impractical. Using the techniqueintroduced, new methods have been introduced to be able to select the minimal set ofregression test suite.Keywords : Software Testing, Unit Testing, White Box Testing, Black Box Testing,Integration Testing, System Testing, Code Coverage, Path Coverage, WrightArchitecture, Interface Connectivity Graph, Behavior Graph, Regression Testing