Betonarme binaların sismik değerlendirmesi
Seismic evaluation of reinforced concrete buildings
- Tez No: 202581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ülkemizdeki pek çok yapının, Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik'te (ABYYHY-98) öngörülen güvenlik düzeyini sağlamadığı bilinmektedir. Bina stoğunun büyük bir kısmı aşlanmaktadır ve bakıma, güçlendirilmeye ihtiyaçları vardır. Özellikle Kocaeli ve Düzce depremleri sonrası mevcut binaların deprem dayanımı değerlendirmesi kısa zamanda ele alınıp sonuçlandırılması gereken önemli bir konudur. Bu çalışmada, orta yükseklikteki betonarme binaların lineer olmayan statik (yük artımı) analiz kullanılarak sismik değerlendirme prosedürü önerilmektedir. Lineer olmayan statik analiz ile ük artımı eğrisi şeklindeki apının kapasitesi, elastik tepki spektrumu şeklindeki deprem talebi ile karşılaştırılmaktadır. İki eğrinin grafik kesişimi apının aklaşık tepkisini vermektedir. Kapasite Spektrum Yöntemi (KSY) ile lineer olmayan tek serbestlik dereceli (TSD) sistemlerin deprem deformasyonları, eşdeğer lineer tek serbestlik dereceli (TSD) sistemlerin ardışık iteratif prosedürleri kullanılarak aklaşık olarak elde edilmektedir. Böylece elastik olmayan sistemlerin dinamik analizine gerek kalmamaktadır. Bu öntem SAP2000 programı ile iki binaya uygulanmıştır. Yapıların kapasitesi, Kapasite Spektrum Yöntemi (KSY) kullanılarak İvme-Deplasman Tepki Spektrumu formatında deprem spektrumu ile karşılaştırılmış ve yapıların performansı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
it is known that ajority of the existing structures in Turkey do not have suffıcient seismic safety that is defıned by the Turkish Earthquake Code. Most of the building stock are ageing and in need of aintenance and retrofıt. After recent earthquakes, especially Kocaeli and Düzce earthquakes, seismic performance assessment of existing buildings is an important subject that should be handled in a short time. in this study, a seismic assessment procedure, which employs nonlinear static (pushover) analysis, is proposed for medium rise reinforced concrete buildings. Nonlinear static analysis compares the capacity of the structure in the form of a pushover curve with the earthquake demands on the structure in the form of an elastic response spectrum. The graphical intersection of the two curves approximates the response of the structure. Implied in the Capacity Spectru Method (CSM) is that earthquake induced deformation of a nonlinear single degree of freedom (SDOF) system can be approximately estimated by an iterative procedure of a sequence of equivalent linear single degree of freedom (SDOF) systems. Therefore, it avoids the dynamic analysis of nonlinear systems. The procedure was applied on two case study buildings with SAP2000 computer program. The capacity of the structures was compared with earthquake demand in Acceleration-Displacement Response Spectra format by Capacity Spectrum Method (CSM) and the performance of the structures was estimated.