Akıllı bina kavramının mimari tasarıma etkileri
The effects of intelligent building concept to architectural design
  1. Tez No: 202583
  2. Yazar: DENİZ DAYANGAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİME CİMCOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Endüstri Devrimi ile oluşan teknolojik gelişmeler, makine gücünün kullanılmaya başlanmasını, yeni Pazar ve iş kollarının yaratılmasını, yeni yaşam biçimlerinin oluşmasını beraberinde getirmiştir. Bu süreç içerisinde inşaat ve mimarlık alanında yeni arayışların ve yeni malzemelerin doğuşuna sahne olmuştur. Bilgi teknolojisi kullanımının yaygınlaşması, günlük yaşam standartları konusundaki beklentilerin değişmesine yol açmıştır. İnsanoğlu değişen bu ihtiyaçlarına uyum sağlayabilen, bina kullanımında elverişlilik sağlayan ve bunlarla beraber ekonomik olan binalara gereksinim duymaktadır. Akıllı binalar olarak adlandırılan bu binaların temel amacı; enerjinin minimum kullanımının yanında, konfor şartlarının ve sistem işletiminin optimum düzeyde sağlanmasıdır. Bu anlamda bir binanın akıllı olabilmesi için; bugünün ve yarının kullanıcılarının fiziksel ve psikolojik gereksinmelerine cevap verebilecek esnek kullanım çözümleri sağlaması, kullanıcıların hayatını kolaylaştırması, enerjinin etkin kullanımını sağlaması, ekolojik açıdan duyarlı olması, ekonomik olması, yenilenebilir yapı elemanlarından oluşması, doğal enerji kaynaklarını optimumda kullanması ve binanın öncelikle bu kritere bağlı olarak şekillenmesi gerekmektedir.Kullanım yoğunluğunun oluşturduğu talep artışının oluşturduğu sorunların çözümlerinde, mimari tasarımın yetersiz kalmaya başladığı noktada, elektromekanik sistemler devreye girmektedir. Yüksek yaşam standartlarının sürdürülebilirliğinin sağlanması geniş bir disiplinler arası koordinasyonla mümkün olabilmektedir. Ancak bir yapının akıllı bina olarak nitelendirilebilmesi için öncelikle akılcı bir mimari tasarımla mümkündür. Özetle binanın akıllılığı, mimarın akıllı yaklaşımı ile doğru orantılıdır.Sonuç olarak bu çalışmada, akıllı bina kavramı ve bu kavramın mimari tasarıma olan etkileri incelenmiş ve binaların akıllılık dereceleri, dünyadan ve Türkiye'den örnekler yardımıyla irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Industrial revolution started the use of machine power, created new bazzar and work areas and brought up the creation new life styles with itsself in this period, the new trends in architecture and construction technology took place. Developing the information tecnology maked lots of differences in daily life standards. So persons needs maximum suitability and economy in buildings for adapting the changing. This kind of buildings called“intelligent buildings”and the aim of intelligent buildings is use of minimum energy and provide system works and comfort at optimal level. in this point, to be considered as intelligent, building must; giving answers for today's and tomarrow's user's, physical and psychological needs and offer flexible solutions for usage, facilitate user's lifes, provide energy active use, be sensitive about ecology, be economical, be composed of renewable building components, use natural energy sources as it's possible and be flexible for this criterias.in the solution s of the problems occurring by intensive use and by the way increasing demands, at the point architecturalsolutions become insuffıcient, electromechanical systems join. To provide the sustinability of high life standarts, there must be a interdicipliner coordination at work. However, to describe a buildig as intelligent can be possible by an intelligent architectural design. in other words, there is a lineer proportion with building intelligence and intelligent design approach.As a result, this study examines the intelligent building consept and the effects of this consept to the architectural desing process and the degree of the intelligence of buildins by using the exaples of buildings from Turkey and exterior exaples.