Akuakültürde önemli beş deniz Flagellat'ının inorganik azot alınımları üzerine sıcaklık değişimlerinin etkisi
  1. Tez No: 20260
  2. Yazar: ŞEVKET GÖKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KOCATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
I I ÖZET Akuakültür uygulamalarında en çok kullanılan Chlorophyceae den 4 ( Chlamydomonas uva-maris, Dunaliella tertiolecta, Nannochloris sp., Chlorella sp. ) ve Prasinophyceae den 1 (Tetraselmis chui ) türün, 15°C ve 26°c de sınırlı konsantrasyonlardaki inorganik azot kaynaklarında sürekli aydınlatmayla kültürleri yapılmıştır. Toplam 180 deney grubunda saptanan büyüme hızı (K) verilerinin Monod (3) denklemine uygulanmasıyla, türlerin azot kaynaklarını alınımıyla ilişkili yarı -doygunluk sabitleri (Ka), maksimum büyüme hızları (Km) ve bunlar Ü2erine sıcaklık değişimlerinin etkileri bulunmuştur. En düşük Ka değerlerine nitrat alınımında T. chui ve C. uva-maris, nitrit alınımında Chlorella sp. ve amonyum alınımında C. uva-maris ve T. chui türleri sahiptir. Başka bir deyişle bu türlerin farklı azot kaynaklarının çok düşük konsantrasyonlarını kullanabildiği ve düşük nutrient düzeylerinde bile yüksek büyüme hızlarını sürdürebildiği saptanmıştır. T. chui için 26 °C de tüm azot kaynaklarında saptanan yüksek Ka ve düşük KT değerleri, bu azot kaynaklarını yüksek konsantrasyonlarda tüketip düşük büyüme hızlarına sahip olduğu ve türün büyüme hızlarına yansımayan fazladan nutrient tüketimini gösterir. Dolayısıyla T. chui artan sıcaklıklarda azalan büyüme hızlarına sahiptir. Halbuki diğer türlerde artan sıcaklıklarda artan büyüme hızları gözlenmiştir. En yüksek K", değerleri C. uva-maris ile nitratın, D. tertiolecta ve Chlorella sp. ile nitritin, D. tertiolecta ve Chlorella sp. ve Nannochloris sp. ile amonyum azotunun kullanıldığı kültürler de elde edilmiştir. Bu türlerin sıcaklıktaki artışa bağlı olarak artan yarı -doygunluk (Kö) ve maksimum büyüme hızı (Km)1 I I değerlerine sahip oldukları gözlenmiştir. Sonuç olarak azot kaynaklarının kullanımıyla ilgili KB değerlerinin sıcaklık değişimlerinden etkilendiği ve bu değerlerin genel olarak sıcaklık artışına bağlı olarak artma eğiliminde olduğu saptanmıştır. Ayrıca büyüme hızlarında azalan yada artan değerler her sıcaklık dilimi için ayrı ayrı ele alınırsa, bu hızların azot düzeylerindeki değişimlerin bir fonksiyonu olduğu anlaşılır.
Özet (Çeviri)
! V SUMMARY The culture of four species of Chlorophyceae ( Chlamydomonas uva- maris,Dunaliella tertiolecta,Nannochloris sp., Chlorella sp.) and one species of Prasinophyceae (Tetraselmis chui ), which are the most popular in marine aquaculture, were carried out in limiting nitrogen concentrations under the continuous illumination at 15°C and 26°C. Half-saturation constats (Ka), maximum growth rates (Km) and the effects of temperature changes on the coefficients were determined through use of the growth rates data (K) to the Monod (3) equation for a total of 180 experimental groups. The lowest Ka values were observed for T. chui and C.uva-maris for nitrate, Chlorella sp. for nitrite, C.uva-maris and T. chuii for ammonium uptakes. In other words, it was determined that these species could utilize very low concentrations of these inorganic nitrogen resources and could maintain the high growth rates even in the low nutrient cocentrations. The high Ka and low Km values observed for T.chui for all nitrogen resouces at 26 °C have indicated that it consumed at high cocentrations with low growth rates and did not reflect this excessive nutrient consumption to the growth rates. Consequently T. chui has lower growth rates in higher temperatures. However higher growth rates have been observed in higher temperatures for other species. The highest Km values were obtained in the cultures of C.uva-maris with nitrate, D. tertiolecta and Chlorella sp. with nitrite, D. ter tiolecta, Chlorella sp. and Nannochloris sp.with ammonia nitrogen. It was obseved that these species have increasing half- saturation constants (Ka) and maximum growth rates (Km) dependingI V on increasing temperatures. As a result, it was determined that the Ks values concerning with utilization of the nitrogen resources have affected the temperature changes and have an increasing tendency depending on temperature increases. In addition, when the increasing or decreasing values for growth rates were concluded for each temperature levels, it was clearly realized that the growth rates were fonction of different nitrogen levels.