Levrek (Dicentrarchus labrax L., 1758) larvalarının farklı sistemlerde beslenmelerinin gelişmeye etkisi ve ekonomik sonuçları üzerine bir çalışma
- Tez No: 15993
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA G. ALPBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
59 5. ÖZET Bu çalışmada levrek (Dicentrarchus labrax L., 1758) larvalarının ikinci 30 günlük besleme döneminde uygulanan mikrokapsül yem ve Artemia sp. ile yapılan beslemenin larvalardaki gelişimi hayatta kalma ve ekonomik analizi yapılmıştır. Denemede 275 İt. su hacminde 3 adet tank kullanılmıştır. Denemede K, K ve K tanklarına 12 adet 1 aylık levrek larvası konulmuştur. Bu tanklarda K sadece mikrokapsül yem ile K 30-40 Artemia sp. 40-60 mikrokapsül yem ile K ise sadece Artemia sp. ile beslenmiştir. 30 gün süren deneme sonunda sadece mikrokapsül yem kullanılan K tankındaki larvalarda % 209 total boy gelişimi, % 273 canlı ağırlık artışı ve % 68.4 yaşama yüzdesi bulunmuştur. Larva fizyolojisi açısın-^ dan bu yemlerin değerlendirildikleri görülmüştür. Tankın fiziko-kimya- sal değerleri optimum sınırlar içinde bulunmuştur. Yapılan ekonomik analiz sonucunda fakat canlı larvanın maliyeti 46 TL. olarak hesaplanmıştır. Fakat bu tankın uzun ve kısa dönem içinde ki ekonomik analizi sonucunda düşük gelişmeye ve yaşama yüzdesine bağlı olarak ekonomik kayıplarının K2 ve K3 ' e göre yüksek olduğu ortaya çıkarılmıştır. Kanımca ekonomik girdilerin temel alındığı akuakültür işletmelerinde canlı yem temininin çok güç olduğu dönemlerde kısa vadedeki bes leme çalışmaları için kullanılmalıdır. ı 30-40. günlerde Artemia sp. 40-60. günlerde ırikrokapsül ile beslenen K tankının su parametreleri yetiştiricilik için optimal sınırlar60 içinde bulunmuştur. Bu tanktaki larvalarda % 212.total boy gelişimi, % 312 canlı ağırlık artışı ve % 80.8 yaşama yüzdesi bulunmuştur. Deneme sonunda 1 adet canlı larvanın besleme maliyeti ' 125 TL. olarak hesaplanmıştır. Bu tankta uygulanan beslemenin kısa ve uzun vadedeki ekonomik analizi K tankına oranla daha kârlı bulunurken K tankına göre daha az kârlılıkta bulunmuştur. Bu sonuç akuakültür sistemlerinde yapılan yetiştiricilikle Artemia sp. temininin ve üretiminin zor olduğu dönemlerde mikrokapsül yem ile beslemenin desteklenebileceğin! göstermesidir. İleriki yıllarda daha da gelişeceği düşünülen mikrokapsül yem teknolojisi Artemia sp. ile yapılan beslemedeki gelişme ve yaşam yüzdesi farkını kapatarak sahip olduğu avantajları ile besleme çalışmalarında önemli bir yer tutacaktır. Sadece Artemia ile beslenen K tankının fiziko-kimyasal değerleri de optimum sınırlar içinde bulunmuştur. Deneme sonunda larvalarda % 215 total boy gelişimi % 327 canlı ağırlık artışı ve % 85 yaşama yüzdesi bulunmuştur. 1 adet canlı larvanın maliyeti 250 TL. 'si olarak hesaplanmıştır. Bu tankta uygulanan beslemenin kısa ve uzun dönemdeki ekonomisi ele alındığında hem K hem de K 'e göre daha kârlı bulunmuştur. Sonuç olarak tüm gruplar içinde K tankının gelişme oranının ve yaşama yüzdesinin yüksek olması, ayrıca ekonomik bazda hem kısa hem de uzun dönemde sağladığı kârlılık bugünkü yem teknolojisi içinde uygulanan beşleme çalışmalarında bu sistemin uygulanmasının yararlı olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
61 SUMMARY In this study, we carry out growth, economic analyze and survi val ratio of the sea bass (Dicentrarchus labrax L., 1758) larvae which are fed with microcapsule powder food and Artemia sp. in the period of second 30 days. We used three reservoirs which were 275 It, in experiment. We put 12 sea bass larvae to each reservoir and these larvae are a month old. K reservoir was fed with only microcapsule powder food, K re servoir was fed with Artemia sp. at the period of 30-40 days, then was fed with microcapsule powder food in 40-60 days and K was fed with only Artemia sp.. At the end of the experiment, we found that total length growth of larvae 209 %, living weight growth of larvae 209 %, living weight growth of larvae 273 % and 68 % survival ratio in K reservoir which was fed with only microcapsule powder food. We proved that this food was raised by the larvae with the particular consideration of larvae physiology. The physico-chemical values of reservoir found in optimum limits. At the end of the economic analyze, the feeding cost of a larvae calculated 46 TL. But at the end of the long and short term economic analyze, the economic losses of this resorvoir are biger than the other reservoirs depending on low growth and low survival ratio.62 I hope that the microcapsule powder food can used for a short time in aquaculture management when the bait supply is so difficult. The physico-chemical parameters found in optimum limits in K reservoir which was fed with Art emi a sp. at the period of 30-40 days and then was fed with microcapsule powder food in 40-60 days. We found that the total length growth of th-E larvae 212 %, living weight growth of the larvae 312 % and 68 % survival ratio in this re servoir. The feeding cost of a living larvae calculated 125 TL. At the end of the long and short term economic anlyze, this re servoir is more profitable than K but more profitless then K. This ' result shows that microcapsule powder food can use in aquaculture mana gement when Artemia sp. supply is so difficult. In futher years. The technology of microcapsule powder food will deveiope and it will close the difference with Artemia sp. so that it will take a important place in feeding experiments. The water parameters found in optimum limits in K reservoir which was fed with only Artemia sp. At the end of the experiment, we found that total length growth of larvae 215 %, living weight growth of larvae 327 % and 85 % survival ratio. The feeding cost of a larvae calculated 250 TL. At the end of the long and short term economic analyze, K reservoir is more profitable than K, K reservoirs. In result, K reservoir is the most profitable and it shows that this kind of food can use very largely in feeding experiments.