Artemia sp.'nin akuakültürde kullanımı ve besin değeri üzerine bir araştırma
- Tez No: 6147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN CİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
QZET Bu çalışma, Artemia sp. bireylerinin tanımlanmasından iti baren, günümüze dek yapılan araştırmaların bir derlemesidir. Ülkemizde ve dünyada, gerek Ar tem la sp. yumurtalarının kuluçka- lanmasında en uygun koşulların sağlanması, gerekse Artemia 'nın larvalar için besin değerinin arttırılması konusunda, birçok çalışmalar yapılmıştır. Yumurtaların kuluçkalanmasmda, ideal sıcaklık 28 C, pH 7.5-8.5, tuzluluk %o 35 olmalıdır. Bunlara ilave olarak, ortamın havalandırılması ve ışıklandırılması gerektiği açık lanmıştır. Artemia 'nın, çok doymamış yağ asitleri (PUFA) bakımından zenginleştir ilmesinde kullanılan tek hücreli algler, Isochrvsis ; Chlorella sp. ve Dunaliella sp.'dir. Alglerden başka, vitamin karışımı, morina karaciğer yağı ve yumurta sarısı belli oranlard; karıştırılarak, SELCO, SUPAR gibi ticari besi diyetleri hazırlan mıştır. Böylece, özellikle larvaların metamorfozlarını tamamlaya bilmesi için gerekli olan çok doymamış yağ asitlerinin, Artemia aracılığı ile larvalara geçmesinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is a review of all the studies about Artemia sp« done up to date after the discription of Artemia. In our country and in the whole would, many studies have been done about supply ir optimum circumstonces for the incubation of the eggs of Artemia and about investigating the food value of the larvae. The optimum temperature, pH and salinity should be 28 C, 7.5-8.5, %o 35 for the incubation of the eggs. In addition it is told that air-conditioning and illumination of the medium necessary. The unicelluar algae thet is used in the enrichment of Artemia with Polly unsaturated Fatty Acids (PUFA) are, Isochrysis sp., Chlorella sp. and Dunaliella sp., Other than the algae, by mixing- vitamin mixture, the liver lipid of white sturgeon and egg yolk in certain rates-some commercial diets such as SELCO, SUPAR have been prepared. Thus, especially the impdrtance of the transportation of the PUFAt which is necessary for the completion of metamorphosis of the larvae, to the larvae by means of Artemia has been emphasized.