Power line modem networks (used in hotels)
Elektrik hatlı modem networkleri
  1. Tez No: 202614
  2. Yazar: SELMA KAFALI
  3. Danışmanlar: DR. FATMA GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu projeyi yapmamızdaki amaç, güç hattı üzerinden veri aktarım yöntemini kullanarak,düsük maliyetli bir ag sistemi kurmaktır.Veri aktarımı isleminin önemi arttikça, günden güne bu konuda degisik çalısmalargelistirilmektedir. Buna baglı olarak güç hattı üzerinde veri aktarımı konusu alternatif biryöntem olarak önem kazanmaktadır.Bugünkü ev/ofis ag sistemlerinde genellikle ethernet ya da kablosuz iletisim teknolojilerikullanıyorlar. Bu sistemlerinin avantajları yanında dezavantajları da vardır. Bunların birkısmı çok yavas sistemlerdir bir kısmı da çok pahalıya malolmaktadır. Ethernet hızlı birsistemdir fakat özel olarak üretilen CAT-5 kablolama sistemleri gerekir. Kablosuzsistemler de gittikçe daha popüler olmakta ancak kullanıldkları alanda ihtiyaçduyulmayacak kadar hızlı sistemlerdir. Ayrıca performansları da bulundukları ortamlardakinesnelerden (duvar vs. gibi) etkilenmektedir.Güç hatları üzerinden veri transferinin en önemli avantajı prizlerin hemen her yerde hattaher odada kolaylıkla bulunmasıdır. Böyle bir sistemin hazır olması kolay kurulum vehareket yetenegi saglar. Öncelikle literatürde bu konuda yapılan çalısmalardanbahsedecegiz. Daha sonra PAY TV konusunda ve müsteri takip sistemleri konusundaaçıklamada bulunacagız. En son olarak da projenin yazılımı ve donanımı hakkında bilgiverilecektir.
Özet (Çeviri)
The objective of this work is to develop a low costed hotel automation system using the inbuildingpower distribution system which allows mobility and easy to install.The demand for the effective data communication methods are increasing day by day and dueto this, the method which transfers the data over the power line has become an interestingalternative method for data communication.Today?s existing methods for home or small office methods have some disadvantages respectto their advantages. For example some of them are too slow, or the others are very fast withhigher cost.Every room of a building has many power outlets. When considering this, power linecommunication is a good option. However they are installed for distributing a constant powerand they exhibit high attenuation, variable impedance, and also there is radio frequencyshielding.This work presents the basic characteristics of the data transmission methods through powerline. They are compared in order to evaluate the medium access control capability, the noiseimmunity, the data transmission rate and the costs. Firstly previous studies on the power lineas a transmission medium and previous and current methods of communicating data on thepower line will be explained, and then a brief description about pay tv systems and controlmethod of customer flow will be given, and then end of the thesis a demo releated with hotelautomation system with power line will be shown