Sığ jeolojik yapıların sismik yöntemlerle modellenmesi
Shallow geological structures modelling with seismic methods
  1. Tez No: 202616
  2. Yazar: TAMER DAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER AKÇIĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Genelleştirilmiş Karşılıklı Zaman Yöntemi (GRM), ileri ve geri seyahat zamanı verisi içeren doğrusal sismik kırılma verisi yorumlama tekniğidir. Değişken migrasyon, XY' nin kullanıldığı hız-analiz ve zaman-derinlik GRM yönteminde uygulanmaktadır.GRM, pek çok tabakanın düşey çözünürlüğünden gelen kuvvet içindeki ana değişimleri gösterir. Bu değişim tabaka sayılarının uygulanabilir olduğu GRM' in matematiksel formülasyonu içerindeki eksikliklerin bir sonucu değildir. Birazda ne keşfedilebilen ne de özellikle ilgilenilen uniform hızlı çoklu düzlem tabakaları tanıyabilir.GRM' de mevcut plan hız ve derinlikteki yatay değişimlerin tanımlanmasındaki ana faktör, rastgele değişen derinliğin tam olarak belirlenmesidir. İleri ve geri verilerde kullanılan tüm hesaplamalar ve kırıcı hızın hesaplaması için kullanılan formüllerdeki bu sonuçlar, derinlik dönüşüm faktörü ve uygun XY mesafesi aslında derinlik bağımsızdır.Sonuç olarak, GRM prensipleri son kısımda arazi verisi için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Generalized Reciprocal Method (GRM), (Palmer, 1980; 1981) is a technigue for interpreting in-line seismic refraction data, consisting of forward and reverse travel times. The GRM uses velocity analysis and time-depth formulae which employ a variable migration, XY.The GRM represents a major change in emphasis from the vertical resolution of many layers to the lateral definition in the mathematical formulation of GRM, which in theory can be applied to any number of layers. Rather, it is the recognition that multiple plane layers with uniform velocities are neither common, detectable nor especially interesting.A major factor, which facilitates accurate definition of lateral changes in velocity and depth with the GRM is that explicit determination of dip which can vary randomly is avoided. All computations use forward and reverse data and this results in the formulae for the calculation of the refractor velocity, the depth conversion factor and the optimum XY distance being essentially independent of dip.Finally, prenciple of GRM used for true field data at the last chapter.