Narlıdere (İzmir) kıyı kesiminin hidrojeolojisi
Hydrogeology of coastal area (İzmir) Narlıdere
- Tez No: 202617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNSAL GEMİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İzmir ilinin yaklaşık 10 km batısında yeralan inceleme alanında Üst Kretase ? Paleosen yaşlıBornova karmaşığı en yaşlı kayaçlar olup, bu kayaçlar üzerine açısal uyumsuzluklaKuvaterner yaşlı alüvyon gelmektedir.Narlıdere kıyı kesiminin hidrojeolojik özelliklerinin belirlenebilmesi amacıyla bölgeden suörnekleri alınmıştır. Bölgeden alınan su örnekleri üzerinde yapılan jeokimyasal analizsonuçlarına göre suların hidrojeolojik özellikleri ortaya konmuştur. Sular Piper, Schoeller,Wilcox ve ABD Tuzluluk diyagramlarında değerlendirilmiştir. Su örnekleri fasiyes tiplerinegöre sınıflandırıldıklarında inceleme alanında yeralan sıcak sular sodyum ? bikarbonat -klorür, deniz suyu örnekleri sodyum - klorür, dalyan bölgesindeki deniz suyu örneklerisodyum ? magnezyum ? klorür ve soğuk su örnekleri genellikle sodyum ? kalsiyum ? klorür? sülfat - bikarbonat, kalsiyum ? magnezyum - bikarbonat, kalsiyum ? sodyum ? magnezyum? bikarbonat - klorür su tipindedir.İnceleme bölgesindeki yeraltı sularında gözlenen kalite bozukluğunun başlıca nedenlerijeotermal suların yeraltı sularına karışması ve kıyı kesimlerdeki deniz suyu girişimidir. Sıcaksular yüzeye ulaşırken alüvyon akiferdeki soğuk yeraltı suları ile karışarak suların borkonsantrasyonunu arttırırlar. Bu durum kültür bitkilerine toksik etki yapmakta ve toprak sukirliliği yaratmakta, bölge tarım alanlarda narenciye üretimine büyük zararlar vermektedir.Bölgede karşılaşılan diğer bir sorun ise aşırı çekim sonucu meydana gelen deniz suyugirişimidir. Deniz suyu girişimi, artan su ihtiyacına bağlı olarak çok sayıda sondaj kuyusuaçılması ve aşırı çekim yapılması dolayısıyla deniz suyunun kıyı akiferlerine doğruilerleyerek soğuk yeraltı sularının bazı bölgelerde tuzlanmasına neden olmasıdır. Çalışmaalanının kuzeyinde yeralan alanlarda yukarıda bahsedilen nedenlere bağlı olarak soğuk yeraltısularında tuzlanmalar gözlenmiştir. Deniz suyu karışım oranları genelde yüzde 2 olup, denizeyakın ve deniz suyu girişiminin olabileceği kuyularda ise yüzde 8-10' a kadar varm
Özet (Çeviri)
Upper Cretaceous ? Paleocene aged Bornova Melange were the oldest rocks in the study areawhich is located approximately 10 km in the west part of İzmir. Quaternary Allivium overlieBornova Melange with angular unconformity.Water samples were taken from study area for determine purposes the hydrogeologicalfeatures of Narlıdere coastal area. According to geochemistry analysis results of watersamples which were taken from the study area, hydrogeologic features of waters wereinvestigated. Water samples were evaluated in Piper, Schoeller, Wilcox and USA SalinityDiagrams. Thermal waters are sodium ? bicarbonate - chloride, sea waters are sodium -chloride, sea water in swamp area is sodium ? magnesium - chloride and cold water samplesare sodium ? calcium ? chloride ? sulfate - bicarbonate, calcium ? magnesium - bicarbonate,calcium ? sodium ? magnesium - bicarbonate ? chloride facies types.Mainly reason of groundwater quality degreedation in the study area are geothermal watercontributions and sea water intrusion in coastal area. While hot waters move up, they mixwith cold groundwater on allivium aquifer and causes the boron concentration of groundwaterto increase. This situation result in toxic effects for cultural plant, contamination in soil-waterand agricultural areas.The increasing of water demand in working area, causes overpumping for groundwaterresulting in seawater intrusion and deterioration of the water quality in coastal aquifers.Salinity increases for the cold groundwater through to the north of the study area. Theproportion of seawater mixing in 2 percent, but some samples attaining 8-10 percent.