Designing a robot manipulator mechanism for holding and gripping applications
Tutma ve kavrama uygulamaları için robot manipulator tasarımı
- Tez No: 202620
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez de, çok serbestlik dereceli bir robot manipülatörün kinematik incelemesianlatılmıstır. Robot manipülatörün kinematik analizi için gerekli olan uzuv parametreleribelirlenmesi ve bu parametrelere göre transformasyon matrisleri olusturulması açıklanmıstır.Mekanizmanın serbestlik derecesi, eklem noktaların sayısına, türüne ve kullanılan eklemçesidine baglıdır. Bu tez de, baglantıları, baglantı kollarını, mekanizmaları ve mekanikbaglantıları tanıtacagım. Seri ve paralel manipülatör degiskenleri ile end-effector konumuarasında ki kinematik analiz iliskisi anlatılmıstır. Direkt ve inverse kinematik için ayrı ayrıanalizler verilmistir.Tezin dördüncü bölümünde, DC elektrik motoru ve elektronik kartı hakkında bilgiverilmistir. DC motorun kontrolü için 12 V DC gerilim yeterli gibi görünmektedir. Motorundirekt olarak kontrolü için sadece bu yeterli degildir. Çünkü yüksek kalkıs akımı ve yüksekislem hızı gerekmektedir.Tezin son bölümünde ise, dizayn edilmis olan yeni end-effector'ün mekanik çizimleri velaser sinterleme yöntemi hakkında teknik bilgiler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; kinematic analysis of an n-dof serial manipulator are made. Thedetermination of the link parameters, which are needed for the kinematic analysis of the robotmanipulator and the extraction of the transformation matrices according to these parametersare explained.The number of degrees of freedom (dof) of a mechanism depends on the number of linksand joints and the types of joints used for construction of the mechanism. In this thesis Idefine links, joints, kinematic chains, mechanisms, and machines, then introduce the conceptsof degrees of freedom and the loop mobility criterion. The kinematics analyses relationsbetween the end-effectors location and the joint variables of serial and parallel manipulators.Both the direct and inverse kinematics has been analyzed.The fourth chapter of the model is electronic circuits. Though it seems to be enough tocontrol a 12 V DC motor, it is not possible to drive motors directly from the analog outputsbecause of the high operating and start up currents.In the fifth chapter of the model a new gripper designed figures and production informationabout Laser Sintering System (SLS).