Improving of dewatering capacity of aerobic and anaerobic stabilized sludges
Aerobik ve anaerobik stabilize çamurun susuzlaştırma kapasitesinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 202619
  2. Yazar: ELİF GÖKNİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİBELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Çamur, atıksu arıtma tesislerinin çıktılarından birisi olup, diğer çıktılara göre büyükhacim kaplaması, işlenmesi ve bertaraf edilmesi için kompleks işlemler gerektirmesidolayısıyla, atıksu arıtma tesislerinde karşılaşılan en büyük problemlerden biridir. Çamursusuzlaştırma ünitelerinin verimini arttırmak için, bu ünitelerden önce çamur şartlandırmaişlemi uygulanmaktadır. Şartlandırma işlemi, daha kolay susuzlaşmanın gerçekleşmesi içinkoagulantların ve polimerlerin eklenmesiyle partiküllerin bir araya gelmesini sağlayarakgerçekleşir.Bu çalışmada aerobik ve anaerobik stabilize çamurların susuzlaştırılabilirliğiaraştırılmıştır. Deneysel çalışmalarda kullanılan aerobik stabilize çamur numuneleriManisa Organize Sanayi Bölgesi Atıksu Arıtma Tesisi'nden, anaerobik stabilize çamurnumuneleri Pakmaya/Kemalpaşa Atıksu Arıtma Tesisi'nden alınmıştır.Aerobik ve anaerobik stabilize ham çamur numunelerinde, pH, elektriksel iletkenlik,çamur hacim indeksi, kapiler emme süresi, özgül filtre direnci, santrifüj çökebilirlikindeksi, askıda katı madde, toplam katı madde, organik madde ve bulanıklık gibiparametreler analizlenmiştir.Her iki tipteki çamurun susuzlaştırma kapasitesini görebilmek için çamur numunelerikatyonik polielektrolit (KWD 3500, SNF 5980, 5980 SB), anyonik polielektrolit (KWD A-0055), ve noniyonik polielektrolit (KWD-20LT) gibi farklı polielektrolitlerle; ve alum(Al2(SO4)3.18H2O) ile ayrı ayrı şartlandırılmıştır. Alüm, polielektrolit ilavesinden önce vesonra yardımcı şartlandırıcı olarak da kullanılarak susuzlaştırmaya etkisi gözlemlenmiştir.Şartlandırma işlemi sonrasında, üst su bulanıklığı, santrifüj üst suyunda ve filtrasyon altsuyunda bulanıklık ve askıda katı maddesi, özgül filtre direnci, santrifüj çökebilirlikindeksi, kapiler emme süresi, askıda katı madde, organik madde, toplam katı madde ve kekkatı maddesi parametreleri analizlenerek kullanılan şartlandırıcıların çamurunsusuzlaştırma kapasitesi üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sludge is one of the constituents removed in wastewater treatment plants and persists tobe a major problem in various operations in wastewater treatment because its largestvolume, complexer processing and the disposal problem according to the other constituentsremoved by treatment. Sludge dewatering is preceded by a conditioning process to enhancewater removal efficiency. In the conditioning process, chemical coagulants or polymers areadded to promote sludge particle aggregation for easier dewatering.In this study, dewaterability of aerobic and anaerobic stabilized sludges was extensivelyinvestigated. The experimental studies were carried out using aerobic stabilized sludgesamples taken from Manisa Organised Industrial District Wastewater Treatment Plant andanaerobic stabilized sludge samples taken from Pakmaya/Kemalpaşa.To determine the sludge characteristics, parameters as pH, electrical conductivity,sludge volume index (SVI), capillary suction time (CST), specific resistance to filtration(SRF), suspended solids content, dry solids content, organic matter, and turbidity wereanalyzed on both aerobic and anaerobic stabilized raw sludge samples.Sludge samples were conditioned separately with alum (Al2(SO4)3.18H2O) and differentamounts of polyelectrolytes such as cationic polyelectrolyte (KWD 3500, SNF 5980, 5980SB), anionic polyelectrolyte (KWD A-0055) and nonionic polyelectrolyte (KWD-20LT) toinvestigate their dewatering capacity of each type of sludges. After this experiment, alum(Al2(SO4)3.18H2O) was used as additive conditioner before and after polyelectrolyteaddition to investigate the dewatering capacity of sludge.To determine dewatering capacity of conditioned sludge samples, parameters likesupernatant turbidity, dry solids content and turbidity of centrate and filtrate, specificresistance to filtration, centrifugal settleability index (CSI), specific resistance to filtration(SRF), capillary suction time (CST), suspended solids concentration, organic matter, drysolids content of cake were tested.