Flexible job shop scheduling via simulation under sequence dependent setup times
Simulasyon ile sıraya dayalı kurulum zamanlarının varlığında esnek atölye tipi çizelgeleme
- Tez No: 202626
- Danışmanlar: DR. ÖZCAN KILINÇCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kurulum işleminin genel üretim performansına etkisi ve sıraya bağlı kurulumsürelerinin olduğu esnek atölye tipi üretimdeki çizelgeleme konusundaki çalışmalarınazlığı bu tezin yapılmasında esin kaynağı olmuştur. Esnek atölye tipi üretim, klasikatölye tipi üretimin genişletilmiş halidir. Bu üretim tipinde aynı amaç için aynıözelliklere sahip birden fazla makine bulunmaktadır. Bu çalışma sıraya dayalıkurulum zamanlarının sistem performansları üzerindeki etkilerinin gözlenmesiüzerine dayandığı için optimal bir çözüm aranmamaktadır.Sıraya dayalı kurulum zamanlarının etkileri üzerine yapılan gözlem iki sezgiselgrubun karşılaştırılması üzerine dayanmaktadır. Bir grupta kurulum çizelgelemesürecinde göz önünde tutulurken diğer grupta göz ardı edilmiştir. Üzerinde durulanüretim yapısında kurulum süresi hem henüz işlenmiş olan hem de arkasındanişlenecek olan işlere bağlı olan önemli bir unsurdur. Ayrıca her kalıp tipinden sadecetek adet olması, aynı işleme gereksinim duyan iki parçanın paralel, ayrı makinelerdeişlenmesine engel oluşturmaktadır. Bu kısıtlar altında ve sık ve uzun kurulumzamanlarının tehdidi altında kurulum zamanının düşürülmesine ve üretim zamanınınetkin kullanımına katkısı olacak etkin bir çözüme ihtiyaç vardır.Çalışmaya konu olan fırın fabrikasının pres departmanının modeli ARENA adlısimülasyon programıyla modellenmiştir. Akış zamanı, ortalama gecikme, gecikmeoranı ve süreç içersindeki parça sayısı gibi performans değişkenleri üzerindekurulum zamanının ne gibi etkilerinin olduğunu gözlemlemek için Deneysel Dizaynuygulanmıştır. Bu tezle kurulum zamanın yukarıda sayılan değişkenler üzerindekietkilerinin varlığına, tanımlanan çizelgeleme algoritmalarının kurulumzamanlarındaki değişimlere karşı gösterdiği tepkiye ve kurulum zamanlarının parçaişleme zamanlarından ayrı olarak amaç fonksiyonunda ek bir kısıt olarakdeğerlendirilmesinin önemine vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The impact of setup on manufacturing performance, and the scare research aboutthe scheduling of the flexible job shop with sequence dependent setup times havemotivated this research. A flexible job shop is an extension of the classical job shopsin which there is more than one identical machine for the same purpose. As thisstudy is based on the observation about the effects of sequence dependent setup timesover system performances, it is not desired to reach an optimal solution.The observation of the effects of sequence dependent setup times is based on thecomparisons of two types of heuristic groups, one of which considers the setups inscheduling process, meanwhile other doesn?t. In the considered manufacturingframework, setup is a vital issue whose duration depends on both the job justprocessed and the job to be processed. Also, there is only one mould for each specificoperation so two parts, which need the same operation in a shop, cannot be processedat the same time at different parallel machines. Under these restrictions and highthreat of long and frequent setup times, an effective solution which may contribute tothe reduction of setup time and to an efficient usage of production time is needed.The production environment which is a press work center located in an ovenproducing plant is modeled using the simulation software ARENA. Experimentaldesign is used to see the effects of setups over performance measures such as meantardiness, flow time, proportion of tardiness and work in process. This thesisemphasizes the influence of the setup time over the considered performancemeasures, the reaction of proposed scheduling rules to setup time changes and theimportance of the evaluation of the setup times separately from the processing timesas an additional constraint in the objective function.