Açık işletmelerde kullanılan patlayıcılar ve patlatmalardaki yeni teknolojiler ve uygulamaları
Explosive in open-pit mining and a new technologies in blasting and its applications
  1. Tez No: 202625
  2. Yazar: DERYA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Açık iletme madenciliinde delme-patlatma yoluyla kazı büyük önem taımaktadır. Patlayıcımadde kullanımının pek çok avantajının yanında, beraberinde dezavantaj olabilecek durumlaryaratabilmektedir. Bunlardan biri olan toz oluumu da çalıma koullarını olumsuzetkilemektedir. Bilindii gibi tozu önlemenin en etkili yolu ortamın ıslatılmasıdır. Bu amaçlailk aamada laboratuar ortamında bir dizi çalıma yapılmıtır. Betondan hazırlanan çeitliebatlardaki kalıplar içerisine deiik hacimlerde su konulup üzerinde bir kuvvet yaratılmı,uygulanan kuvvetten dolayı oluan basınç numunenin çekme basıncından fazla olduudurumda da yan yüzeyleri parçalayıp ortamı terk etmitir. Laboratuar çalımalarının olumlusonuçlandıı görüldüünde sistemin araziye taınması fikri domutur. Çalımalarınyapılacaı arazi tespit edilip gerekli hesaplamalar yapılmı ve ekipmanlar temin edilmitir.Saha çalımalarının ayrıntılarından bu projede bahsedilmemitir. Yalnızca çalımalara aitgörüntülere ve hesaplama sonuçlarına yer verilmitir.
Özet (Çeviri)
Drilling and blasting operations have an important role for excavation in open?pit miningoperations. Although explosives have advantages, they can also cause some unwantedsituations. Dust formation, is one of these negative situations, has influence on the workingperformance badly. It is known that the most effective way to prevent coming into existencedust is to inject water into the surrounding area. Therefore, series of experiments wereperformed in a laboratory field at the first step of this study. Different volumes of water wereinserted into holes which were made of concrete in different dimensions, to be provided acolumn of liquid, to generate a high?impulse pressure wave. The pressure wave fractured thesurrounding concrete structure because of the high tensile stress. It was seem that positiveresults were obtained from laboratory studies, so field works were performed in order to applythis new method on an area. The application area was determined, necessary calculations wereperformed and then equipments were obtained. In this investigation, the technique has beenconsidered as a prior study with only mentioning in the resulting of calculations and images ofblasting, not details of applications in the area.