Treatment of tobacco industry wastewaters by advanced oxidation processes
Sigara endüstirisi atık sularının ileri oksidasyon teknikleri ile arıtımı
  1. Tez No: 202627
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ GÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN TÜRKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tütün dünya üzerinde ticari amaçla üretilen bir tarımsal üründür. Türkiye de tütün üretimitarımda ve ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır ve daha çok sigara üretimindekullanılmaktadır. zmirde 3 adet sigara fabrikası ve çok sayıda tütün isleme tesisibulunmaktadır.Bu çalısmada zmir'deki bir sigara fabrikasından alınan atıksuyun ileri oksidasyonteknikleriyle arıtılabilirligi arastırılmıstır. Fabrikanın atıksuyu üretimden gelen atıksu ile evselnitelikli atıksuyun karısımından olusmaktadır. Günlük ortalama debisi 240 metreküp gün oluparıtma tesisi temel olarak dengeleme ünitesi, kimyasal arıtım ve biyolojik arıtım ünitelerindenolusmaktadır. Numuneler kimyasal arıtma ünitesi çıkısından alınmıstır. Atıksuda yapılanarıtılabilirlik çalısmalarında çesitli proseslerden olusan ileri oksidasyon prosesleriuygulanmıstır. leri oksidasyon prosesleri olarak; ultraviyole ısıgı+hidrojen peroksit ve Foto-Fenton prosesleri çalısmalarda kullanılmıstır. leri oksidasyon prosesleri ile atıksuyunarıtılması denemelerinde; her proses için optimum reaksiyon kosullarının (pH, reaksiyonsüresi, oksidant ve katalizör dozu) belirlenebilmesi için çalısmalar yapılmıstır. Buçalısmalarda en uygun reaksiyon kosullarının bulunması ve bulunan en uygun kosullardaekonomik olarak optimum kirletici giderimi hedeflenmektedir.Yapılan denemelerin sonucunda her proses için ayrı ayrı optimum reaksiyon kosullarıbulunmus ve Foto-Fenton prosesinin ultraviyole ısıgı+hidrojen peroksit prosesinden dahaetkin oldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Tobacco is an agricultural product used for the commercial purpose. Tobacco production is animportant activity for the agriculture and economy of Turkey. Tobacco is commonly used forcigarette production. There are three cigarette production factories and several tobaccofactories in Izmir.In this thesis study, the treatability of wastewater obtained from a cigarette factory in Izmir isdetermined by advanced oxidation process (AOPs). The wastewater of cigarette factorycontains process wastewater and domestic wastewater. Average daily flowrate of thewastewater was 240 cubic meter per day. Treatment plant basically includes equalizationtank, chemical treatment unit and biological treatment unit. Samples were collected fromchemical treatment unit exit. The following advanced oxidation processes were applied; UVlight and hydrogen peroxide process and photo Fenton process. Treatability research aimeddetermining optimum reaction conditions (pH value, reaction time, and oxidant and catalystdosage), in addition to determine a treatment which is efficient and reasonable fromeconomical point of view.The efficiency of Photo Fenton process was determined to be greater than the ultraviolethydrogen peroxide process.