Modeling of the effects of highway investments on accessibility and car ownership as an investment decision criterion
Kara yolu yatırımlarının erişilebilirlik ve araç sahipliği üzerindeki etkisinin yatırım karar verme ölçütü olarak modellenmesi
  1. Tez No: 202639
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZUYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAN TANYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Ulatırma yatırımlarının mevcut ulaım talebi üzerindeki etkisi, ulaım plancılarınıkaygılandırmakta olan bir problem haline gelmitir. Çünkü, yol kapasite artıının sebepolabilecei talep yükselmesinin dikkate alınabilmesi için genel kabul görmü bir yöntemhenüz gelitirilememitir. Bu durum yeni yatırımların, doal olarak yükselen talep yerinegizli kalmı talebe hizmet vermesi sebebiyle verimsiz kullanıma sebep olmaktadır.Bu çalımada, otoyol, çevre yolu gibi büyük ölçekli karayolu yatırımlarının, ehirlerarasıve ehir çevresindeki yol aı üzerindeki etkisi, eriilebilirlik ve araç sahiplii verilerikullanılarak, Olaan En Küçük Kareler Yöntemi'nden türetilen ?sabit etkiler? metoduyla,dorusal olarak modellenmitir. Kısa vadeli etken olarak seyahat edilen toplam yoluzunluunun, uzun vadeli etken olarak da özel araç sahiplii verilerinin ele alınması uygungörülmütür. Çalımada, kıkırtılmı talebi meydana getiren temel etkenlerin belirlenmesiamaçlanmı; bunun için de kullanılan modellere bazı sosyo-ekomik ve demografikdeikenler dahil edilmitir.Tez sonucunda elde edilen bulgulara göre, özel araç sahipliinin (PVO), bir yıllık gecikmesüresi ile kısa vade; seyahat edilen toplam uzunluk (VMT) ölçütünün ise üç yıllık gecikmesüresi ile uzun vade kıkırtılmı talep göstergesi olarak dikkate alınabileceidüünülmektedir. Genel olarak, bir kara yolu yatırımı tamamlandıktan üç yıl sonra yatırımyapılmayan kesimlere oranla VMT'nin 4,0 kat, PVO'nun ise 1,5 kat arttıı sonucunavarılmıtır. Böylelikle, Türkiye karayollarındaki ?kıkırtılmı talep? olgusu, rakamsal birboyuta taınmıtır.
Özet (Çeviri)
The effect of new transportation investments on the existing travel demand is a complexproblem keeping transportation planners in suspense. Because, a unique consideration forgrowing demand caused by highway expansion has not been obtained yet and it seemsimpossible. This causes ineffective investments that serves the latent demand and can notsupply the existing natural growing traffic.In this study, the effect of big scaled highway investments (motorways, expressways etc.)on accessibility and car ownership are modeled via Ordinary Least Squares Methodspecialized with ?fixed effects? analysis, especially for intercity and fringe area roadswhich come face to face with urban expansion. Vehicle miles of travel (VMT) for short runaccessibility effect and private vehicle ownership (PVO) for long run effect are chosen todemonstrate induced demand. It is aimed to investigate that, the actual causes of thedemand inducement and their effectiveness. Therefore, beside the road expansionindicators, some specified socio-economic and demographic variables are included in themodels.According to findings of the thesis, it is thought that PVO can be considered as short-runindicator of elasticity with one year and VMT can be used as long-run indicator ofelasticity with three years. Approximate elasticity difference between highway investedand control cities 1,5 times for PVO and 4,0 times for VMT for the first three years afterthe investment is completed. Consequently, the study is proved the idea about theimportance of induced demand on rural for Turkish Highways.