Optimization for supply chain management-SCM using vehicle routing problem-VRP and an application in FMCG industry
Araç rotalama problemi kullanarak tedarik zinciri yönetimi optimizasyonu ve hızlı tüketim ürünleri sektöründe bir uygulama
  1. Tez No: 202640
  2. Yazar: ÖZLEM KOÇTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇAKMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dagıtım yönetimi, tedarik zinciri yönetimi için operasyonel seviyede bir aktivitedir.Dagıtım yönetimindeki en önemli model araç rotalama problemidir. Araç rotalamaproblemi toplam masrafı en küçükleyecek sekilde her araç için hangi müsterininziyaret edilecegi ve hangi rotanın izlenecegi kararının verilmesini içerir. Günümüz isçevrelerinde, araç filolarının optimal olarak rotalanması görevi açıkça çok önemlidir.Hızlı tüketim ürünleri yerel bir marketten düzenli olarak satın aldıgınız ürünleriiçerir. Hızlı tüketim ürünleri sektöründe gün içinde bir çok dagıtıcı ya da satıstemsilcisi müsterilere teslimat yapmak için yoldadır. Araç rotalama bu sektör içinbüyük bir problemdir ve manuel metotlarla çözümü zordur.Bu tez çalısmasında hızlı tüketim ürünleri sektöründe bir araç rotalama uygulamasıyapılmıstır. Dagıtım rotalarını optimize etmek için Territory Planner kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
Distribution management is an operational level activity for supply chain management.The most important model in distribution management is the vehicle routing problem. Avehicle routing problem involves determining for each vehicle, which of the customerswill be visited and what route will be followed so that the total delivery cost isminimised. In today?s business environment, the task of optimal routing a fleet ofvehicles is becoming an obvious necessity.FMCG is an acronym for Fast Moving Consumer Goods, means `things you buy on aregular basis at places like your local supermarket?. In the FMCG industry on any givenday, many delivery drivers or route sales representatives are on the road makingdeliveries to the customers. Vehicle routing in this industry is a very large problem anddifficult to solve manually.In this thesis we do a vehicle routing application in FMCG industry. Territory Planner isused to optimize the delivery routes.