Productivity improvement application in an automotive company
Bir otomotiv şirketinde üretkenlik iyileştirme uygulaması
  1. Tez No: 202645
  2. Yazar: GİZEM ASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ESKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada özel olarak incelenen iki ana konu imalat sektöründe iş ölçümü ve üretkenliktir. Herhangi bir üretim sisteminin üretkenliğini artırmak için mevcut sistemin üretkenlik parametrelerinin tanımlanması gerekliliği çok açıktır. İş ölçmek için kullanılan birçok yöntemden sadece zaman etüdü yöntemi gerçek zamanların kullanılmasına dayanır. Bu sebeple, dört formal iş ölçüm yöntemi arasından zaman etüdü yöntemi varolan ve önerilen sistemi ölçmek için kullanılmıştır. Sezgisel yaklaşım ile varolan sistemde iyileştirmeler yapılarak, operatörün boş kalma zamanı azaltılmış ve üretkenliğin daha yüksek olduğu yeni bir sistem önerilmiştir. Bulunan sonuçlar, iki sistemin döngü zamanları belirlemede kullanılmış ve sonuç olarak bir işçinin bir günde ürettiği ürün sayısı olarak da kısmi üretkenlik hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The specific topics covered in this study are on two main issues: time study and productivity in manufacturing industry. It is clear that the current productivity measure of the system must be defined at first in order to improve the productivity of any manufacturing system. There are several methods that have been used to measure the work, but only one of them can present observer the actual values: time study. Due to this, time study is selected as a way to measure the current and proposed production system among four formal work measurement techniques- predetermined time standards, standard elemental times, work sampling and stop-watch time study- By using the intuitional approach, current production system is analyzed and a new production system, which provides higher productivity, is proposed. The results are used to define the cycle times of the two production systems, and consequently the partial productivity is defined in terms of pieces produced by a worker per day.